Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi ŞUTB Başkanı Kaya; asıl sorun sahaya inmemek

ŞUTB Başkanı Kaya; asıl sorun sahaya inmemek

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Harran Üniversitesi tarafından organize edilen “Tarım Öğretiminin 166. Yılı Etkinliği” programına konuşmacı olarak katıldı.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2012 Salı 14:30
ŞUTB Başkanı Kaya; asıl sorun sahaya inmemek
Çiftçi ve tarım sorunlarının konuşulduğu programa konuşmacı olarak katılan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, çiftçilerin yeterince bilinçlendirilmediğine vurgu yaparak asıl sorunun kurumlar arası koordinasyon eksikliği ve çiftçiyi gerçek anlamda eğitmek için sahalara inilmediğine dikkat çekti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Harran Üniversitesi’nin ve Şanlıurfa’da buluna ilgili sivil toplum kuruluşlarının tarım alanında çeşitli çalışmalar yaptığına değinen Başkan Kaya, Şanlıurfa’da kaliteli makarnalık buğday çeşitlerinin yetiştirildiğini kaydetti. Başkan Kaya, makarnalık buğdayın Şanlıurfa için önemli olduğu belirterek “Makarnalık buğdayda neden bir tohum çeşidini biz keşfetmeyelim, sanayicilerimizin, çiftçilerimizin bu tür etkinliklere katılmasını sağlamalıyız. “diye konuştu. Her köyde bir ziraat mühendisinin olduğunu hatırlatan Başkan Kaya, mühendislerin çiftçileri bilgilendirmesi gerektiğini ve çiftçilerin okumaya teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa’nın Türkiye pamuğunun %40’nı ürettiğine dikkat çeken Başkan Kaya, pamuk üretiminde çok ciddi sıkıntıların olduğunu ve çiftçilerin pamuk üretimiyle ilgili yasaları dikkate alması gerektiğini  belirtti. Çiftçileri kaliteli pamuk tohum ekimine teşvik etmek gerektiğini belirten Kaya; “ Kaliteli pamuk ürettiğimizde bunu rahatlıkla sanayicimize pazarlayabiliriz. Kaliteyi başarabilmek için de kaliteli tohumu bulmamız gerekir.” dedi.
www.balikligol.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com