Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Susuzluk çeken köy sandığa gitmeme kararı aldı

Susuzluk çeken köy sandığa gitmeme kararı aldı

Su sorunu nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı 32 haneli Yaydere köyünde bulunan 125 seçmen sandık başına gitmedi.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2015 Pazar 19:28
Susuzluk çeken köy sandığa gitmeme kararı aldı

Genç’e bağlı Yaydere köyünde içilecek suyun dahi olmadığını belirten vatandaşlar, hayvanların su içtiği dereden evlerine su taşımak zorunda kaldıklarını gerekçe göstererek, sandık başına gitmeme kararı aldı.

Köylerinde 32 hanenin olduğunu ve köyde 200 kişinin yaşadığını belirten Yaydereliler, devletin kendilerine sahip çıkmadığını ifade ettiler.

Köyün dışındaki derelerden evlerine su taşıyan köy halkı, durumu defalarca ilgili mercilere ilettikleri halde, kendileriyle kimsenin ilgilenmediğini ileri sürerek, köyde bulunan toplam 125 seçmen ile birlikte böyle bir karara vardıklarını ifade etti.  

Köylerindeki sıkıntıları anlatan Yaydere Muhtarı Abdullah Serin, “Köylülerimiz derelerden su çekiyorlar. Bu su da bulanık, tozlu bir de sağlıklımı, Sağlıksız mı? Görüyorsunuz, yetkililer de görsün halimizi. Bu gördüğünüz dere suyudur.  Hayvanlarımız gelip buradan su içiyorlar. Bizler de buradan içiyoruz’’ diyerek tepkisini dile getirdi.

"Yetkililer, bizimle ilgilenmiyor"

Köylerinde 32 hanenin olduğunu ancak sularının olmadığını belirten Serin, yetkililerin kendileriyle ilgilenmediğini belirterek,  “Gördüğünüz bu suyla bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Hayvanlarımızı suluyoruz. Köyden devamlı bir şekilde buraya tankerle ve eşeklerle gelip su alıyoruz. Durumu iyi olan tankerle geliyor. Durumu iyi olmayanlar da eşeklerle gelip su çekiyor. Bu su sorununu kaç defa Kaymakam Bey’e, Özel İdareye ta Cumhurbaşkanına kadar ilettik. Ayrıca Kaymakam Bey’e defalarca kalabalık bir şekilde köylülerle birlikte gittik. Su sıkıntımıza çare bulamadık. Bu sebeplerden dolayı köyümüzde bulunan 125 seçmenle birlikte sandığa gitmeme kararı aldık.’’ şeklinde konuştu

'Hayvanlarla aynı yerden su içiyoruz'

İçme sularının olmadığını bu nedenle hayvanlarla aynı yerden su içmek zorunda kaldıklarını ifade eden Muhtar Serin, “Su aldığımız yerde hayvan pisliği de var. Su ihtiyacımızı eşeklerle ve tankerlerle uzak yerden taşıyoruz. Çeşmeden su akmadığı için çamaşır makinesini kullanamıyoruz. Vahim bir durumla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı. (Nihat Kanat-İLKHA)

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com