Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi ŞUSİAD Başkanı Fethi Baytekin; Pamuğu ihraç edeceğiz

ŞUSİAD Başkanı Fethi Baytekin; Pamuğu ihraç edeceğiz

Şanlıurfa Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı Fethi Baytekin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Ali Çiçek Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’i makamında ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2012 Çarşamba 19:31
ŞUSİAD Başkanı Fethi Baytekin; Pamuğu ihraç edeceğiz

Ziyarette Şanlıurfa pamuğunda yaşanan kirliliğin önlenmesine yönelik çalışmalar görüşülürken bu yönde atılacak adımların çiftçiye kadar indirilmesi üzerinde duruldu. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten, Pamuk kirliliğinin önlenmesiyle ilgili yaptıkları çalışmalarda özellikle naylon balyaların satıldığı bir iki yer tespit ettiklerini ve bu yerlere gerekli uyarıyı ve cezai işlemi uyguladıklarını dile getirdi. Pamuk kirliliğinin önlenmesiyle ilgili özellikle yörede kristal çuval denilen çuvallara pamuk doldurulmasını da engellemek için ellerinden gelen çalışmaları yaptıklarını belirten Ökten; “bu güne kadar 855 toplama işçisine ulaştık. Bu işçilerimizin dışında da tüm organize sanayi bölgesi ile Akçakale yolunda tüm çırçırcıları dolaştık ve hepsine gerekli uyarılarda bulunduk” dedi.

ŞUSİAD Başkanı Fethi Baytekin de yaptığı açıklamada; “Sayın Valimizin direktifiyle oluşturulan komisyon üzerinden arkadaşlarımız organize sanayi bölgesindeki müteşebbislerimizi denetlediler. Sayın valimizin yardımlarıyla bütün çırçılarımızı temizleyip marka olacak şekilde pamuğumuzu dünyaya göndermek istiyoruz” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Ali Çiçek ise; Vali Celalettin Güvenç’in konuya gösterdiği ilgiden dolayı kendisine teşekkür ederek; “naylon ipliğin ne kadar zararlı olduğunu bazı çiftçilerimiz bilmiyor ama iplikçi bunu gayet iyi biliyor, çırçırcı da iyi biliyor. Buna biraz daha gayret gösterip naylonu pamuktan uzak tuttukları zaman daha iyi olacaktır” dedi ve bu konuya herkesin biraz duyarlı olması gerektiğini dile getirdi.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise; bir yılı aşkın bir süredir bu konuyu çiftçilere ve sektörün tüm temsilcilerine anlattıklarını belirterek altın değerindeki pamuğu naylon iplerden kurtarıp daha değerli bir hale getirmeye çalıştıklarını vurguladı. Vali Güvenç, civar illerdeki iplikçilerin kendisini arayarak çırçıra bu çuvallarla pamuk girmemesini dile getirdiklerini, bu yüzden de kendilerinin buna yönelik mücadele başlattıklarını belirtti.

“Borsa, sektör temsilcileri, tarım müdürlüğü ve çiftçilerimizle birlikte bunu yüzde 10’lara kadar indirdik ama yeterli değil. Bir kere daha çağrıda bulunuyorum. Çırçır fabrikalarımıza, çiftçilerimize, iplikçilerimize ne olur altınımızı demire çevirmeyin. Pamuğumuzu bu naylon iplikten oluşan çuvallara, haralarla kristal çuvallara koymayın” diyen Vali Güvenç; balyalardan çıkan naylon yüzünden Urfa pamuğunun fiyatının Ödemiş pamuğuna göre aşağı düştüğünü belirtti.

Vali Güvenç, yapılan görüşmede konuyla ilgili bir değerlendirme yaptıklarını belirterek bu mücadelenin devam edeceğini dile getirdi. Bu sorunları çözmeye yönelik çalışan herkese teşekkür eden Güvenç, denetim elemanlarına ve yetkililere başarılar diledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da kuraklık samanı vurdu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com