Advert
Advert
Advert

Suruç’u su bastı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde vahşi sulama nedeniyle mahallelerde taban suları yükseldi. Birçok bölgeyi su basarken belediye çalışanları ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, suların tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Suruç’u su bastı
Suruç’u su bastı admin
Yaklaşık 1 yıl önce Suruç ilçesinde tamam sulama projesi, bölgedeki hayatı değiştirmeye başladı. Yaz ayları ile birlikte pamuk, mısır ve diğer tarım ürünlerinin ekimi artı. Çeşitli bölgelerde vahşi ve bilinçsiz sulama nedeniyle taban suları yükselmeye başladı. İlçe merkezinde birçok sokakta taban suları yükseldi, birçok vatandaş dışarı bile çıkamadı.
 
Bakan Fakıbaba, Şanlıurfa programları sırasında Suruç’taki taban suları ile ilgili soruna dikkat çekmişti. Bakan Fakıbaba, kentteki tarım sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalar sürdürdüklerini belirtti.
 
‘KAPALI SİSTEME GEÇMEK ZORUNDAYIZ’
 
Suruç’taki sulama ile ilgili acil olarak kapalı sisteme geçilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Fakıbaba, şöyle konuştu:”Şanlıurfa’nın geleceği tarım hayvancılık ve gıdadır. Eğer gerçekten toprağa kaybetmek istemiyorsak, toprağın tuzlanmasını istemiyorsak, erozyonu istemiyorsak, toprağımızın başka ülkelere gitmesini istemiyorsak, kapalı sisteme geçmek zorundayız. Kapalı sistem için projeler yapılmalıdır. Bunun için bakanlığımız yüzde 50 destek veriyor. Suruç örneği benim hakikaten kalbimi yakıyor. Suruç problemini çok acı bir problem olarak görüyorum. Suruç’un çok acil bir şekilde düzeltilmesi gerekiyor.
 
‘SORUN, BAKAN EROĞLU İLE GÖRÜŞÜLECEK’
 
Devlet katrilyonlar harcadı, maalesef gelen fotoğraflara bakıyorum Suruç’ta yarım metrede su çıkıyor. Bu bizi çok üzüyor. İnşallah Ankara’ya gider gitmez Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bakanımızla bu konuyu görüşeceğim. Burada çok kısa sürede kapalı sisteme geçmemiz lazım yoksa çok ciddi toprakta kayıplar olacağını ben şimdiden görüyorum.” RUHA AJANS
suruç suruç su
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı