Advert
Advert
Advert

Sürücü kurslarından taban fiyat uygulaması talebi

Bingöl'de faaliyet gösteren sürücü kursları, tüm sürücü kurslarında taban fiyat uygulamasına geçilmesini istiyor.

Sürücü kurslarından taban fiyat uygulaması talebi
Sürücü kurslarından taban fiyat uygulaması talebi

Bingöl’de faaliyet gösteren sürücü kursları, haksız rekabetin önüne geçilmesi, eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve sürücü adaylarına eksiksiz eğitim verilebilmesi için tüm sürücü kurslarında taban fiyat uygulamasına geçilmesini istiyor.

Bingöl Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Mikail Kovalar, tüm kurslarda eşit fiyat uygulamasına gidilmesi gerektiğini belirtti.

“Tüm kurslarda eşit fiyat istiyoruz”

Standart olarak 12 saat direksiyon eğitimi verilmesi gerekirken kursların fiyatlarda indirim yaptıkça eğitimlerden kıstığını ifade eden Mikail Kovalar, “Biz tüm kurslarda eşit fiyatlandırılmasına gidilmesini istiyoruz. Bu şekilde olursa standartlara uygun eğitimin verileceğini de düşünüyoruz. Fiyatlar çok fazla düşürüldüğü zaman istenen eğitimlerin verilmesi olanaksız hale geliyor. Çünkü kurs yetkilisi düşük fiyat verince bunu mutlaka bir yerden çıkarması gerekiyor.” dedi.

Düşük fiyatın 'eksik eğitim' anlamına geldiğini söyleyen Kovalar, “Bizde eğitim eksikliğinden kaynaklanan yanlışı geriye dönüp düzeltme şansı yok. Eksik eğitimin bedeli insan hayatıyla ödeniyor. Bingöl’de ehliyet almada başarı oranı son iki yılda büyük ölçüde düşmektedir. Bunun bir sebebi de kursların ticari bir yer olarak görülmesi bunun sonucunda da yeterli eğitimin verilememesine bağlayabiliriz. Şu an yüzde 50’lerde olan başarı oranlarının gerekli sorunlar çözüldükten sonra yüzde 80’lere varacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Bingöllülerin sürücü kurslarına müracaat ederken fiyatları baz almamasını isteyen Kovalar, “Hangi sürücü kursunda eğitimin kaliteli verileceğini düşünüyorsa onu baz alarak kaydını yapsın. Tercihini bu yönde yapsınlar. Bingöl ve ilçeleri dâhil olmak üzere ehliyet sınavlarında başarı oranı yüzde 59’dur. Bu oran iki yıl öncesine kadar yüzde 80-90 seviyelerindeydi.” dedi.

“Başarılı olamayanlar kendi yerlerine başkalarını sınava sokuyor”

Teorik sınavlarda sürücü adayı yerine başkalarının sınava girdiğini iddia eden Kovalar, “Ayrıca Bingöl’de teorik sınavlarda sürücü adaylarının yerine sınava giren bir şebeke olduğunu biliyoruz. Bizler teorik sınavlara müdahil olamıyoruz ama uygulama sınavlarında bu konuda bir yanlışlık görürsek hemen müdahale ediyoruz. Ehliyet sınavlarında başarılı olamayanlar için sınava girilip onlar adına ehliyet alınıyor ve bunlar trafiğe çıkıyorlar. Hepimizin hayatını tehlikeye atıyorlar.” ifadelerini kullandı.  

Kovalar, “Okullarda görevlendirilen güvenlik görevlileri okul kapılarında güvenliği sağlıyorlar. Sınavın sorumluluğu Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı ve onların gerekli önlemleri alması gerekiyor. Her sınavda bu konuda yakalananlar oluyor mutlaka ama cezai işlem yapılmıyor. Bu işin nasıl yapıldığı, kimler tarafından organize edildiği, ne kadar ücret karşılığında yapıldığı araştırılmalı ve önlemler alınmalıdır. Çünkü bu şekilde ehliyet sahibi olup trafiğe çıkan sürücüler, hepimizin hayatını tehlikeye atarak birer trafik canavarı olmaktadırlar. İyi bir eğitim almadıkları için de trafik kurallarını, trafik işaret ve levhalarının anlamını bilmeden trafiğe çıkmaktadırlar.” dedi.   (Enis Ağırbaş – İLKHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!