Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Suruç'ta nar bahçeleri canlanıyor‏

Suruç'ta nar bahçeleri canlanıyor‏

GAP eylem planı kapsamında 2012 yılının sonunda bitirilmesi hedeflenen, yörenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişiminde büyük katkı sağlayacak Suruç Ovası Pompaj sulaması çiftçileri umutlandırdı.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2012 Çarşamba 10:44
Suruç'ta nar bahçeleri canlanıyor‏
1990’lı yıllarda susuzluk nedeniyle nar yetiştiriciliğinden vazgeçerek Şanlıurfa’nın Suruç ilçesini terekeden çiftçiler, suyun geleceği umuduyla ilçeye geri dönmeye başlayarak nar bahçeleri kurmaya başladılar. 2012 yılının sonunda sulamaya açılması planlanan Suruç ovasında, arazi fiyatları ise iki katına çıktı.

1990’lı yılların başında Suruç ovasında yeraltı suların çekilmesiyle başlayan kuraklık nedeniyle yaklaşık 100 bin nar ağacı söküldü, diyen Onbirnisan beldesi çiftçilerinden Müslüm Kaplan, ”Bahçelerini söküp büyük şehirlere göç eden çiftçiler, Suruç ovasının tekrar sulanacağı umuduyla geri dönmeye başlayarak nar bahçeleri kurmaya başladılar. Daha önce buralarda kayısı, şeftali, elma, armut, erik ceviz gibi her çeşit meyve yetişiyordu. Susuzluk nedeniyle meyve bahçelerini kaldırdık. Diyen Kaplan, Türkiye’nin dört bir yanına dağılan Suruç halkı su gelecek umuduyla tekrar memleketlerine geri dönmeye başladılar. Dedi.Coğrafi konumundan dolayı Suruç ovasının meyve yetiştiriciliğine uygun olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi Mehmet Tekçe ” 94 bin hektarlık alanı sulayacak olan Suruç ovası pompaj sulamasın faaliyete geçmesiyle Suruç ovasında yetişen dünyanın en iyi sofralık nar yetiştiriciliği tekrar canlanacak, Suruç narı sofralık çeşit olduğundan dalındayken müşterisi hazır olup pazar sorunu yaşamıyor. İncecik kabuğu, yumuşak çekirdekli taneleri, mayhoş tadı ve damak zevkiyle tüketiciye hitap eden Suruç narı 2 yaşında ürün vermeye başlıyor. Diyen Tekçe, dönüme yaklaşık 3 ton ürün veren Suruç narın tanesi 1,5 kiloya kadar ulaşıyor. Çiftçilerin nar fidanı ihtiyacını temin etmek için Onbirnisan (Aligör) beldesindeki ekolojik bahçemde 20 bin adet tüplü Suruç nar fidanını yetiştirip pazara sunmak üzere hazırlamışım. Narlar sıcak ve kurak hava şartlarının yanı sıra, nemli ve serin toprak şartları isterler. Yağışların yeterli olmadığı dönemde narlarda sulama şarttır. Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ceza yağdırdı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com