Advert
Advert
Advert

Suruçlular, Taşımalı suyla çiftçilik yapıyorlar

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Topalak köyünde Taşıma suyla 60 bin badem ağacı yetiştirdiler

Suruçlular, Taşımalı suyla çiftçilik yapıyorlar
Suruçlular, Taşımalı suyla çiftçilik yapıyorlar
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Topalak köyünde Doğan kardeşler verim alamadıkları kıraç tarlalarını badem bahçesine çevirmek için 5 yıl önce çalışmalara başlayarak, 60 bin adet badem fidanı ektiler. Badem fidanlarını sulamak için yeraltında sondaj kuyularıyla su arayan Doğan kardeşler 14 sondaj kuyusundan ancak birinde su bulabildiler. Buldukları bir inçlik suyla badem fidanlarını sulamaya çalışan kardeşlerin tek umudu GAP eylem planı kapsamında 2012 yılının sonunda bitirilmesi planlanan Suruç Ovası Sulama projesinin hedeflenen zamanda bitmesidir.

Yeraltından çıkardığımız az suyu 200 tonluk havuzda depoluyoruz. Havuzdan dinamoyla aldığımız suyu römorklarla taşıyarak,  uzak mesafedeki tarlaya götürüyoruz. Zor şartlarda fidanları suladıklarını söyleyen Feridun Doğan, ”Devletten ricamız Suruç sulama suyu projesi, hedeflenen 2012 yılının sonunda bitsin. Su abu Hayat’tır. Susuz hayat düşünülemez.” Dedi.Suruç Sulama Projesiyle Atatürk Baraj gölünden saniyede 90 m3 su 60 metre pompalanarak Suruç İlçe merkezi ve çevre köylerine ait toplam 940 bin dekar tarım araziyi yağmurlama, damlama ve Kaliforniya tipi düşük basınçlı sulama sistemi ile sulanacak, diyen ziraat mühendisi Avni Ülgen, ”Projenin yüzde 60’ı  2 yılda tamamlanabildi. 17,5 kilometre uzunluğundaki tünelin şimdiye kadar 10 kilometresi bitmiş. Projenin bitmesi 2014 olarak öngörülüyor. “Dedi.

Badem yetiştiriciliğine olan ilginin son yıllarda giderek arttığına dikkat çeken ziraat mühendisi Mehmet Tekçe, Badem üretimiyle sadece meyve yetiştiricileri değil, tarım dışı sektörlerde görev yapanlar da ilgilenmektedir. Bunda, ülkemizde sevilerek tüketilen bademin oldukça yüksek fiyatla satılmasının büyük etkisi vardır. Bir çok kişi badem ağacının öteki meyve türlerine göre çok daha kolay yetiştiğini düşünmekte ve meyvesinin bu kadar pahalı olmasını hayretle karşılamaktadır. Bu yüzden günümüzde badem bahçesi tesisi kazançlı bir yatırım olarak görülmeye başlanmıştır.” Dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır