Advert
Advert
Advert

Suruç Tünelinin ucu 2013 başında görülecek

‘12.12.2012’ hedefinin tutmayacağı anlaşıldı. DSİ yeni hedef belirledi.

Suruç Tünelinin ucu 2013 başında görülecek
Suruç Tünelinin ucu 2013 başında görülecek

DSİ Genel Müdürlüğü. “12.12.2012” tarihindetamamlanması hedeflenen Suruç Tüneli için yeni bitiş  zamanı belirledi. 

Dünyanın 5. Büyük taneli olacak 17 bin 185 metrelik tünelde 10 bin metre sınırının aşıldı. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 63 olan Tünelin 2013 yılı başlarında tamamlanacağı belirtildi. 

Proje kapsamında Suruç Tüneli’nin yanı sıra Suruç Ovası Pompaj Sulaması Ana İletim Kanalı 1. Kısım, Taşbasan Depolaması, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sağ Sahil Ana Kanalı, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sol Sahil Ana Kanalı ile Taşbasan Sol Sahil Sulaması 1 ve 2. Kısım ile Taşbasan Sağ Sahil Sulaması Şebekesi yer alıyor.

950 bin dekar tarım alanı suya kavuşacak


Projeler tamamen bittiğinde 950 bin dekar tarım arazisi basınçlı olarak yağmurlama ve damla sistemiyle sulanacak. Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü projenin toplam maliyetini 1,5 milyar lira olarak hesapladı. Dsİ Genel Müdürlüğüne göre proje ekonomiye yılda 270 milyon lira katkı sağlayacak. 

Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 m3 su aktaracak olan Suruç Tünelinin ülkemizdeki birçok nehirden daha büyük debiye sahip olacağı belirtiliyor. 
Toplam  24 277 metre olan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sağ Sahil Ana Kanalının bu yıl Aralık ayında bitirilmesi öngörülüyor.

Hizmet Gazetesi

Balıklıgöl Urfa Balıklıgöl Şanlıurfa Balıklıgöl Urfa Sanlıurfa Urfa Haber Sanlıurfa Haber Urfa Haberleri Sanlıurfa Haberleri 12.12.2012 Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sağ Sahil Ana Kanalı Atatürk Barajı DSİ Genel Müd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!