Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Suruç Tünelinin ucu 2013 başında görülecek

Suruç Tünelinin ucu 2013 başında görülecek

‘12.12.2012’ hedefinin tutmayacağı anlaşıldı. DSİ yeni hedef belirledi.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2012 Pazartesi 12:11
Suruç Tünelinin ucu 2013 başında görülecek

DSİ Genel Müdürlüğü. “12.12.2012” tarihindetamamlanması hedeflenen Suruç Tüneli için yeni bitiş  zamanı belirledi. 

Dünyanın 5. Büyük taneli olacak 17 bin 185 metrelik tünelde 10 bin metre sınırının aşıldı. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 63 olan Tünelin 2013 yılı başlarında tamamlanacağı belirtildi. 

Proje kapsamında Suruç Tüneli’nin yanı sıra Suruç Ovası Pompaj Sulaması Ana İletim Kanalı 1. Kısım, Taşbasan Depolaması, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sağ Sahil Ana Kanalı, Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sol Sahil Ana Kanalı ile Taşbasan Sol Sahil Sulaması 1 ve 2. Kısım ile Taşbasan Sağ Sahil Sulaması Şebekesi yer alıyor.

950 bin dekar tarım alanı suya kavuşacak


Projeler tamamen bittiğinde 950 bin dekar tarım arazisi basınçlı olarak yağmurlama ve damla sistemiyle sulanacak. Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü projenin toplam maliyetini 1,5 milyar lira olarak hesapladı. Dsİ Genel Müdürlüğüne göre proje ekonomiye yılda 270 milyon lira katkı sağlayacak. 

Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 m3 su aktaracak olan Suruç Tünelinin ülkemizdeki birçok nehirden daha büyük debiye sahip olacağı belirtiliyor. 
Toplam  24 277 metre olan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Sağ Sahil Ana Kanalının bu yıl Aralık ayında bitirilmesi öngörülüyor.

Hizmet Gazetesi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com