Advert
Advert
Advert

Suruç suya hazırlanıyor

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Harran ovası sulamasında yaptığı hatayı Suruç ovası sulamasında yapmamak için çiftçi eğitimlerini hızlandırdı.

Suruç suya hazırlanıyor
Suruç suya hazırlanıyor
-GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil,”Harran’da yapılan yanlışlar Suruç’ta yapılmayacak.”

GAP eylem planı çerçevesinde Harran ovasıdaki çiftçilere suya hazırlık eğitimleri verilmeden verilen suyun sebep olduğu olumsuz etkilerin, 2013 yılında sulamaya açılması öngörülen Suruç ovasında da yaşanmaması için GAP Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığınca Suruç’ta suya hazırlık çalışması olan  “Suruç suya hazırlanıyor” programının 3.su yapıldı.

Programa  Şanlıurfa valisi Celalettin Güvenç, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, , HRÜ Rektörü Halil Mutlu, İl Jandarma Komutanı Emin Dursun, Suruç Kaymakamı Dr. Fatih Akbulut, , İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, GAP Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz, DSİ 15.Bölge müdürü Numan Doğan Gündüz, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, GAP Toprak-Su Kaynakları ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof Dr.İdris Bahçeci,  GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi teknik elamanları, köy muhtarları ve Suruç’un önder  çiftçileri katıldı.

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı programda, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, çiftçilere yönelik düzenlenen bu tür programların önemine değindi. Vali Güvenç, “Çok önemli bir toplantı icra ediliyor. Bu 26 milyon TL’lik bir eğitim projesidir. Amacı sulanan ovalarda tarım nasıl yapılır. Amaç çiftçimizi eğiterek, çiftçinin ufkunu açarak daha verimli bir ziraat yapalım. Çünkü para, varlık, barış demektir; huzur demektir, kardeşlik demektir. Aşı, işi, ekmeği olan insan zararsız insan demektir. Artık bunu görüyoruz. Bu ovaların sulanması bizim için çok zaruridir, varlık sebebimizdir. Devlet de bütün gücüyle bunu sağlamaya çalışıyor” dedi. Vali Güvenç, Bu yılsonu inşallah Suruç ovasını da sulayacağız. Su kaynaklarının artması ve gelişen teknoloji ile birlikte üretimin bilimsel olarak kaynakların tasarruflu bir şekilde kullanılması gerektiğini anlatan Vali Celalettin Güvenç, “Artık eskisi gibi ziraat yapmayacağız, eskisi gibi suyu hoyratça kullanmayacağız; suyumuza sahip olacağız, üretimimizi bilimsel yapacağız.” şeklinde konuştu

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil yaptığı konuşmada, Harran’da yapılan yanlışlar Suruç’ta yaşanmaması için GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi başlattıklarını söyleyerek, bu proje sayesinde çiftçilerimiz sulanan ve sulamaya açılacak alanlarda çiftçileri eğitiyorlar. Dedi.

HRÜ Rektörü Halil Mutlu,”Harran üniversitesi olarak Suruç çiftçisinin eğitimi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Daha sonra kurum amirlerinden programa konuşmacı olarak katılan katılımcılar Suruç’un mevcut potansiyeli  ve Suruç pompaj sulamasında şimdiye kadar gelinen son durum hakkında çeşitli konuşmalar yaptılar. Programdan sonra katılımcılar Suruç sulama projesi inşaat alanını yerinde incelediler.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!