Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Suruç ovasına su bırakılıyor

Suruç ovasına su bırakılıyor

09 Mart 2014’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesiyle Suruç Ovası suya kavuşuyor.

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2014 Perşembe 16:04
Suruç ovasına su bırakılıyor

Suruç Ovasının suya kavuşmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Güvenç, Türkiye'nin en uzun, dünyanın da beşinci uzun sulama tüneli olan Suruç tünellerinden susuzlukla kavrulan Suruç ovasına vermeye başlayacaklarını belirtti.

   

           Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç; “Bir hayal Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mart’ta açılış töreni ile gerçekleşmişti. Tüneller bitmişti. Suruç’ta açılış toplantısı yapılmıştı. Bugün hamd olsun o tünellere resmen su veriyoruz” diyerek tüm Şanlıurfalıları açılışa davet etti.

 

          4 yılda toplam 2,5 katrilyonluk bir yatırım ile ilk etapta 414 bin dekar arazinin sulanacağını belirten Başkan Güvenç; “Suruç tünelleri Suruç’umuza ve Şanlıurfa’mıza çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını yürekten diliyorum. Bir hayal sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mart’ta açılış töreni ile gerçekleşmişti. Tüneller bitmişti. Suruç’ta açılış toplantısı yapılmıştı. Bugün hamd olsun o tünellere resmen su veriyoruz. Suruç ovasına doğru su vereceğiz. Toplam 2,5 katrilyonluk bir yatırımı 4 yıl içerisinde gerçekleştirdik. 970 bin dekar araziyi sulayacak sisteminin en önemli bölümü tamamlanmış oldu. 17 km’lik tünel bitti. Ana kanlarla ovaya su veriyoruz. Bu yıl içerisinde ilk  etapta 414 bin dekar arazi Suruç ovasında kapalı sistem sulamaya açacağız. Bu yeni modern bir sistem. İleri teknoloji kullanıldı. Gelişmiş ülkelerin kullandığı bir sistem. Vahşi sulama, açık sulama dönemi bitiyor. Suruç ovasına kapalı sistem sulamayı hamd olsun başardık.  Bu projenin bir diğer özelliği de Taşbasan’da DSİ tarafından depo yapıldı. Taşbasan depo alanından da cazibe ile ilk fırsatta proje çalışmaları devam ediyor. Buradan Suruç ilçemize içme suyunu götüreceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Bu suyun akışına, suya hasret ovanın kavuşmasına şahitlik edeceğiz” dedi.

 

BAŞKAN GÜVENÇ, TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR

 

           Şanlıurfalıları bu dev projenin açılışına beklediklerini belirten Başkan Celalettin Güvenç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yarın akşam 20.06.2014 saat: 18.00’de açılışı gerçekleştirilecektir. Bizde; sevgili vatandaşlarımızı, gençlerimizi saat 16.00’da Belediyemiz önünde otobüslerle bu tarihi olaya şahitlik etmek üzere tünele gitmeye davet ediyoruz. Bizlerde orada olacağız. Vatandaşlarımız; Belediyemize ait otobüslerle Belediye tünele götürülecek, bu güzel ve mutlu ana şahitlik etmek isteyen kardeşlerimiz davetlidir. Ben hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun diyorum. İnşallah çok daha büyük projelerde bu ülke için, insanlarımız için buluşmak üzere diyorum. Allah gücümüzü arttırsın. Bütün Suruçlulara, Şanlıurfalılara selamlarımı, sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

                                      KISACA SURUÇ OVASI POMPAJ SULAMASI PROJESİ HAKKINDA

 

Suruç Ovası Pompaj Sulaması kapsamında Suruç İlçe Merkezi ve 134 yerleşim yerine ait toplam 95 097 hektar alan sulanacaktır. Projenin tamamı pompaj sulaması sınıfındadır. Basıncın yeterli olduğu bölgelerde yağmurlama sulama yapılırken, %10 civarındaki bölgede basınç yetersiz olduğu için Kaliforniya tipi salma sulama yapılmaktadır.

 

Suruç Ovası Pompaj Sulaması su kaynağı Atatürk Baraj gölüdür. Baraj gölü minimum su seviyesi 526, maksimum su seviyesi 542 dir. Sulamanın toplam ihtiyacı olan 90,10 m³/sn debili su, P1 ana pompa istasyonu ile 60 mterfiyle 586 kotuna basılmaktadır. Toplam 49 269 m uzunluğundaki Suruç Ana İletim kanalına alınan su, kanal üzerinde yapılan P2 ve P3 ana pompalarının ihtiyacı olan suyu da karşılamaktadır. Bu 4 şebeke işi kapsamında kısaca 2014 yılında ilk 414 bin dönüm alan sulamaya açılacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

TKDK Modern Hayvancılığa Öncülük ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com