Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem SURUÇ OVASI, SU İLE BULUŞTU

SURUÇ OVASI, SU İLE BULUŞTU

Türkiye’nin en önemli projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tüneli’nden, Suruç Ovası’na bırakılıyor.

Giriş Tarihi: 18 Haziran 2015 Perşembe 10:44
SURUÇ OVASI, SU İLE BULUŞTU


Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından daha önce açıklanan Suruç Ovası’na su verileceği müjdesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün özverili çalışmaları neticesinde başarıya ulaştı ve Suruç Ovası, su ile buluştu.
Suruç Ovası, Fırat Nehri’nin Suları ile Hayat Buluyor
DSİ tarafından uygulamaya konulan Suruç Ovaları Sulaması Projesi ile 950 bin 970 dönüm arazinin sulanması hedefleniyor. Bunun 570 bin dönümü de GAP Eylem planı kapsamında yer alıyor.
Suruç Ovası Pompaj Sulamasında 526 kotundan alınan su, p1 pompa istasyonu vasıtasıyla
60 metre terfi ettirilerek 29.570 metre uzunluğunda 90 m3 kapasiteli ana iletim kanalından geçerek Suruç Tüneli’ne ulaşıyor.
Dünyanın 5. Büyük Sulama Tüneli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014 yılında açılışı yapılan Suruç Tüneli, 17.185 metre uzunluğunda, 7 metre çapında tünel delme makinesiyle açılan, dünyanın ve Türkiye’nin en uzun sulama tüneli olma özelliğini taşıyor. Suruç Tünelin’den geçen su 4,5 milyon m³ kapasiteli Taşbasan Depolamasına, oradanda sağ ve sol ana kanallar vasıtasıyla bereketli Suruç topraklarına ulaşıyor.
Suruç Ovası’nda 950 bin 970 dönüm zirai araziye su sağlayacak ve dünyanın en uzun
5. tüneli olan Suruç Tüneli ile ilk planda 54.500 dekar zirai araziye su verilecek. 2015 yılı sonuna kadar sulanacak alanın kademeli olarak 570 bin dekara çıkarılması hedefleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Üniversite öğrenci kulüplerinden ortak açıklama: Referanduma evet!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com