Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim SURUÇ KAYMAKAMI ÇATOM'DA AŞURE DAĞITTI

SURUÇ KAYMAKAMI ÇATOM'DA AŞURE DAĞITTI

Suruç Kaymakamı Dr. Fatih Akbulut, Çok Amaçlı Toplum Merkezinde (ÇATOM) aşure dağıttı.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2011 Cuma 11:09
SURUÇ KAYMAKAMI ÇATOM'DA AŞURE DAĞITTI
Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayı dolayısıyla ÇATOM kursiyerleri tarafından aşure programı düzenlendi. Programa Kaymakam Dr. Fatih Akbulut, Cumhuriyet Başsavcısı Alper Yalçın,İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Şen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Han Özdemir, Ahmet Bican Camii imamı Mehmet Koç ve ÇATOM kursiyerleri katıldı. Aşure dağıtımı yapılmadan önce dua okutan Suruç Kaymakamı Dr. Fatih Akbulut daha sonra aşureyi karıştırarak kendi elleriyle dağıttı. Kaymakam Akbulut aşure ile ilgili Ahmet Bican Camii imamı Mehmet Koç’tan bilgi aldı. İmam Mehmet Koç ‘’Şehrullahi'l-Muharrem olarak bilinen bu ayın ilahi bereket, rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir ay olduğunu ifade ederek ’’ Aşure Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.
Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Aşure Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Aşure Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Aşure Gününde demirlemiştir, Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Aşure Günü kurtulmuştur, Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Aşure Günü kabul edilmiştir, Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Aşure Günü çıkarılmıştır, Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir, Hz.Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir, Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur, Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.’’dedi.


Kaymakam Akbulut daha sonra maddi imkansızlıklardan dolayı kendisinden yardım isteyen bir kursiyere dikiş makinesi hediye etti. Kursiyerle sohbet eden Akbulut, kursiyerlerin spor yapabilme imkanlarının yaratılması konusundaki isteklerine ’’Bu konuda spor müdürümüzle görüştüm. Konu hakkında çalışmamız var inşallah kısa sürede çalışmayı tamamlayıp bayanların spor yapabileceği bir salon yapacağız’’ dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

HARRAN İLAHİYAT 30. YILINDA

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com