Advert
Advert
Advert

"Sürmeli Kız Kuşu" Ceylanpınar'ın simgesi olacak

Sonbahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte Rusya'dan göç eden ve Ceylanpınar'da tarım arazilerinde konaklayan "Sürmeli Kız Kuşları"nı Ceylanpınar Belediyesi koruma altına aldı.

 Ceylanpınar Belediye Başkanlığını ziyaret eden Doğa Derneği Güneydoğu Bölge sorumlusu İ.Turan Çetin, Belediye Başkanı Menderes Atilla’ya nesli tükenmekte olan “Sürmeli Kız Kuşu” hakkında bilgiler vererek koruma altına alınmalarını istedi.

Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla ise ziyaretlerinden ve bilgilendirmelerinden dolayı İ. Turan Çetin’e teşekkür ederek Ceylanpınarlılara Sürmeli Kız Kuşunu tanıtacaklarını ve bu göçmen kuşları koruma altına alacaklarını söyledi.

Belediye başkanı Atilla, İlçenin giriş ve çıkışında bulunan noktalara Ceylanpınar'ı simgeleyen Ceylan ve Sürmeli Kızkuşu’nun büyük tablolar içerisinde resimlerinin yapılacağını kayderek "Sürmeli Kız Kuşu'da artık Ceylanpınar'ın simgesi olacak." dedi.

Doğa Derneği Güneydoğu bölge sorumlusu Çetin ise Ceylanpınar’da yaklaşık 1 ay konaklayan Sürmeli Kız Kuşunun, başta Şanlıurfalılar olmak üzere Ceylanpınarlıların da sahiplenmesini arzu ettiğini belirti.

Türkiye genelinde yapılan incelemeler sonucunda birçok Sürmeli Kız Kuşu göç ederek Ceylanpınar’ın farklı bölgelerinde önemli doğa alanlarında konakladığı belirlendi. (Mustafa Kaynak-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler