Advert
Advert
Advert

Bu kare Şanlıurfa PTT Merkez Şubesi önünde çekildi

Şanlıurfa’da kamp dışında yaşayan Suriyeli ailelere verilecek nakit para kartlarının tek merkezden verilmesi PTT önünde uzun kuyruklar oluşturmasına sebep oldu.

Bu kare Şanlıurfa PTT Merkez Şubesi önünde çekildi
Bu kare Şanlıurfa PTT Merkez Şubesi önünde çekildi

ŞANLIURFA-Avrupa Birliği’nin Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için 3 milyar Euroluk yardım kapsamında gönderilen ‘Nakit Para Kart’ları Suriyeli mültecilere dağıtılmaya başlandı.

AFAD, Kızılay ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ortaklaşa başlattığı Acil Sosyal Güvenlik Ağı (ESSN) tarafından verilen Nakit Para Kartlarını almak için Şanlıurfa PTT Merkez Şubesi önüne gelen yüzlerce Suriyeli, izdiham oluşturdu.

Kartların tek merkezden verilmesinden dolayı PTT önünde uzun kuyruklar oluşturan Suriyeliler, bu duruma tepki gösterdi. İki gündür sıra beklediklerini ifade eden Suriyeliler, kartların birkaç noktadan dağıtılmasının başta yaşlı, kadın ve hastalar açısından daha iyi olacağını söyledi.

Nakit para kartını 7 gün içinde alınması istendiğini ama bu şekilde biraz zor olduğunu söyleyen Suriyeli Muhammed, “Nakit para kartı almak için buraya gelmişiz. Ama sıra yok maalesef herkes arada kaynıyor. Bu Müslümanlar sabahın erken saatlerinde gelmişler. Başka şubelerinde de verilmesi gerekiyor. Bu şekilde olmuyor. Bu kartı almak için 7 gün süre verilmiş. Kartları alamayanların geri döndüğünü görüyoruz. Bu şekilde 2 gündür devam ediyor. İçerdeki görevliler de milleti dışarı göndererek kovuyor. Yüzlerce insan bekliyor bu merkez nasıl yetiştirecek. Bu nakit para kartlarında bazılarına 50-60-90 TL değişik miktarda veriliyor.” ifadelerini kullandı.

Para kartlarının sadece bir merkezden verilmesinin yoğunluğa neden olduğunu söyleyen Suriyeli Feyyaz ise “Bu şekilde bir merkez ile yürümez. 4-5 PTT şubesinin açılıp bu kartların verilmesi gerekiyor. Yüzlerce insan sıraya girmiş sadece bir merkezde veriliyor. Millet iç içe girmiş ne yapacağını bilmiyor. Başka şubelerde verilmezse bu izdiham bitmez. Şimdiye kadar buraya gelen yüzlerce insandan 100’e yakını ya almıştır ya da almamıştır. Bu soruna bir el atsınlar.” şeklinde konuştu.

PTT’nin merkez şubesi bu kadar insanı kaldırmadığını en az 3-4 merkezde daha verilmesi gerektiğini söyleyen başka bir Suriyeli de, “Burada bayağı bir kalabalık var. 3-4 yerde verilirse daha iyi olur. Bir şube bu kadar insanı kaldırmıyor. Başka şubelerinde de verilsin ki herkes kartlarını alabilsin.” diye konuştu.

Yoğunluk sebebini sorduğumuz PTT çalışanları ise ellerindeki bütün nakit para kartlarını dağıttıklarını belirterek, Diyarbakır'dan gelecek olan kartları dağıtmaya devam edeceklerini söylediler.

Kamp dışında yaşayan Suriyeli ailelerin barınma, gıda, ulaşım ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak üzere dağıtılan nakit para kartlarında her ay ailedeki kişi başına 100 TL verilmesi sağlanacak ve bu kartlar tüm iş yerlerinde kullanılabilecek. (Ramazan Casuk-İLKHA)

Suriyeliler 'Nakit Para Kartı'
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Türkiye     2017-03-05 Türkiyede işsiz, sokaklarda yatan insanlara bi yardımı yapılmadı. . herşeyleri var. Gitsinelr ülkemizden.
Yargıç     2016-12-02 iki zıt yorum. ben karamsar. EU gitmelerine karar verildi.
TheTÜRK     2016-12-01 bu aq evladları ne zaman gıdecek ulkeden ?
kara     2016-11-30 suriyeli cocuklar aileler usumesin yardimci olanlardan Allah razi olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı