Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Suriyelilerin durumu sempozyumda ele alınıyor

Suriyelilerin durumu sempozyumda ele alınıyor

Suriyeliler başta olmak üzere Türkiye'ye gelen yabancıların durumunu 81 il valiliği düzeyinde ele alınıyor.

Giriş Tarihi: 2 Eylül 2014 Salı 16:20
Suriyelilerin durumu sempozyumda ele alınıyor

 İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün düzenlediği ‘Kitlesel Akınla Ülkemize Gelen Yabancılar’ sempozyumu Ankara’da başladı. Suriyeliler başta olmak üzere ülkemize gelen yabancılara ilişkin konuların görüşüldüğü sempozyumun açılış konuşmasını yapan AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, 81 il vali yardımcısına seslenerek AFAD koordinasyonunda Suriyeli misafirler için yapılan çalışmalara ve alınan tedbirlere dikkat çekti.


Özellikle Suriyeli misafirler için AFAD koordinasyonunda yapılan çalışmaların önemini vurgulayan AFAD Başkanı Oktay, geçtiğimiz hafta içinde Suriyelilere ilişkin olarak yapılan üst düzey toplantıda alınan kararların uygulanması için çalışmalar yürütüldüğü, istismarların önlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların kısa sürede tamamlanacağı ifade edildi.


Türkiye'nin Suriye iç savaşı sonucunda sığınmacılara yönelik Açık Kapı Politikası uyguladığı hatırlatılan konuşmada, 2011 ilkbaharından bu yana AFAD koordinasyonunda sağlanan yüksek standartlarda eğitim, sağlık ve barınma gibi hizmetleri ile Türkiye'nin bu alanda model ülke konumuna geldiği ifade edildi. Oktay, "Somali'den Haiti'ye dünyanın her yerinde Türkiye ve AFAD'dan ciddi bir beklenti olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın bizlerden beklentisi de artan refah seviyesi ile birlikte ciddi şekilde yükseldi. Bu durumdan gurur duyuyoruz." dedi. 

740 bin Suriyeli biyometrik kayıt altında
Toplantıda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi Grup Başkanı Erkan Doğanay "Suriye'den Ülkemize Yönelik Nüfus Hareketleri" başlıklı bir sunum yaptı. 

Türkiye'de bulunan 1.1 milyon civarında Suriyeli misafirin 220 bin kişilik bölümü 10 vilayette 22 geçici barınma merkezinde hayatını sürdürüyor. Misafirlerin kayıt altına alınma çalışmaları kapsamında bugüne kadar 740 bin kişinin biyometrik kayıtları oluşturuldu. Irak'ta yaşanan iç karışıklıklar sonucu mağdur olan Türkmen ve Yezidiler için Zaho ve Duhok bölgelerinde üç geçici barınma merkezi kuruluyor.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com