Advert
Advert
Advert

Suriyeliler İçin Tanıtım Kartları Hazırlandı

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Suriyeli misafirlere verilmek üzere düzenlenen tanıtım kartlarının tanıtımı için basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Suriyeliler İçin Tanıtım Kartları Hazırlandı
Suriyeliler İçin Tanıtım Kartları Hazırlandı


Suriyeli Misafirler Koordinasyon Merkezinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Yüzer, ilk olarak merkez girişinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı 130 bin civarında Suriyeli misafirin olduğunu söyleyen Yüzer; “Bu misafirlerin 65 bini Harran, Akçakale, Ceylanpınar ve Viranşehir kamplarında; 65 bin civarında da bu kampların dışında kendi imkânlarıyla ilimizde bulunan misafirlerden oluşuyor” dedi.
Şanlıurfa Valiliği ve AFAD Başkanlığında oluşturulan Koordinasyon Merkezinde Suriyeli misafirler için hangi işlemlerin yapıldığını afiş ve broşürler hazırlayarak Suriyeli misafirlerin ve Şanlıurfalıların bilgilendirilmesini amaçladıklarını kaydeden Yüzer: “Burada Suriyeli misafirlere tanıtım ve kimlik kartı veriliyor. Basınımızda çıkan haberler sonucu Suriyelilere nüfus cüzdanı veriliyor gibi algılar oluşuyor. Kesinlikle öyle bir şey yok, birazdan da göreceğiz. Takdir edersiniz ki 130 bin çok büyük bir nüfus. Bu kişileri biz her hangi bir şekilde kayıt altına almazsak ileride bunun çeşitli sakıncaları doğacaktır. Biz onları ayrıntılı ve hızlı bir şekilde kayıt altına almak istiyoruz ki hem güvenlik açısından bir sakınca doğmasın, hem de onlara ulaştırılacak hizmetler etkin ve verimli bir şekilde ulaştırılsın” dedi.
Şanlıurfalılardan da kendileriyle ticari veya sosyal konularda ilişkiye girecek Suriyelileri Koordinasyon Merkezine yönlendirmelerini isteyen Yüzer, “Bu karta sahip olan Suriyeliler pek çok hizmetten ücretsiz bir şekilde faydalanıyorlar. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler ve ileride gerek ülkemiz tarafından gerek uluslararası yardım kuruluşları tarafından verilecek yardımlardan faydalanabilecekler. Bugüne kadar merkezimizde 65 bin Suriyeliye tanıtım kartı verildi. Vatandaşlarımız müsterih olsun, devletimiz vazifesini yapıyor. Biz mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde Suriyeli misafirlerimizi kayıt altına alıyoruz. Daha önce çipsiz kart veriliyordu, artık çipli kartlara geçildi. Şanlıurfalılar da kendileriyle her hangi bir şekilde etkileşime geçen misafirlerden bu kartı sorsunlar. Kartı olmayanları da merkezimize yönlendirsinler” dedi.
Ayrıca merkezde günlük ortalama bin tanıtım kartı vermeyi hedeflediklerini sözlerine ekleyen Yüzer, en fazla 10 dakika gibi bir sürede kartların verilebildiğini belirtti.  
Koordinasyon Merkezinin ardından Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, beraberindekilerle birlikte Şanlıurfa Valiliği Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi’ne geçti.
Mehmet Yüzer, Eğitim Merkezindeki sınıfları gezerek bazı öğrencilerle sohbet etti. Derslere de katılan Yüzer, öğretmenlerden ve merkez müdüründen çalışmaları hakkında bilgi aldı. Mehmet Yüzer ve beraberindekiler öğrencilere yanlarında getirdikleri hediyeleri dağıtarak merkezden ayrıldı.
Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer'e Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Dernek Başkanı Osman Gerem, dernek ikinci Başkanı Yusuf Mert, Şanlıurfa Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Adil Saraç, IMPR Şanlıurfa Şube Temsilcisi Ümit Algan ile AFAD ve Koordinasyon Merkezi görevlileri eşlik etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır