Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Suriyeliler ekmeklerini kardan çıkarıyor

Suriyeliler ekmeklerini kardan çıkarıyor

Van'da hayatı durma noktasına getiren kar yağışı, ilde bulunan Suriyeli mülteci gençler için ekmek kapısı oldu.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2016 Pazar 15:16
Suriyeliler ekmeklerini kardan çıkarıyor

 Van'da üç gün aralıksız devam eden kar yağışı, eğitim ve ulaşım başta olmak üzere birçok alanda hayatı olumsuz yönde etkilerken, ilde bulunan Suriyeli mülteci gençler için ekmek kapısı oldu.

Kar kalınlığının yaklaşık 35 santimetreyi bulduğu il merkezinde mahalle mahalle dolaşarak dam temizleyen Suriyeli gençler ekmeklerini kardan çıkartıyorlar. Havaların sıcak olduğu dönemlerde ayakkabı boyacılığı yaparak geçimlerini sağlayan Suriyeli kardeşler kar yağışından dolayı sevindiklerini ifade ettiler.

Muavvat Şexu ve Muhammed Hasan Şexu kardeşler Suriye'de devam eden iç savaştan kaçarak bir yıl önce Van'a yerleştiklerini ifade ettiler.

"Yazın boyacılık yaparak kışın ise kar temizleyerek geçimimizi sağlıyoruz"

Vanlıların zaman zaman kendilerine yardım ettiğini anlatan Muavvat Şexu, "Biz 10 kişilik ailemizle Van'da kiralık bir evde yaşıyoruz. Yazın benle kardeşim ayakkabı boyayarak ailemize bakıyorduk. Havalar çok soğuk olduğu için ayakkabı boyamaya gitmiyoruz. Kar fazla yağıyor biz de kar temizleyerek para kazanıyoruz." dedi.

"Halep'te kar yerine kan var"

Dilenmek yerine çalıştıklarını söyleyen Muhammed Hasan Şexu, dilenen Suriyelilerden dolayı insanların kendilerini hakir gördüğünü belirterek, "Ben ve ağabeyim çalışarak geçimimizi sağlıyoruz. Damları 10 ile 20 liraya temizliyoruz. Bazı günler 100 liraya kadar kazanıyoruz. Çok şükür geçiniyoruz. Tek isteğimiz Suriye'deki savaşın bitmesi ve memleketimize dönmektir. Halep'te kalıyorduk. Akrabalarımız var orda. Halep'te kar yağmıyor. Kan var sadece." diye konuştu.

Öte yandan resmi kayıtlara göre Van'da yaklaşık 6 bin Suriyeli mülteci yaşarken, Suriyelilerden sonra en fazla mülteci sayısı Afganistanlılarda bulunuyor. (Murat Dalgın - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlilik programlarındaki rezalet gündemden düşmüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com