Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Suriyeli Mühendis Batman'da ailesiyle hayata tutunmaya çalışıyor

Suriyeli Mühendis Batman'da ailesiyle hayata tutunmaya çalışıyor

​Suriye'nin Haseki şehrinden 6 ay önce savaş nedeniyle kaçıp Batman'a sığınan Suriyeli Tarım Mühendisi İsa Hıdır Bekir, ailesiyle birlikte hayata tutunmaya çalışıyor.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2015 Cuma 14:36
Suriyeli Mühendis Batman'da ailesiyle hayata tutunmaya çalışıyor

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin hayatta kalabilmek için verdikleri yaşam mücadelesi yürek burkuyor. 6 ay önce savaş nedeniyle kaçıp Batman’a sığınan 8 nüfuslu aile reisi olan tarım mühendisi ve aynı zamanda medrese hocası İsa Hıdır Bekir ile eşi Meryem Ahmet Bekir çocuklarıyla hayata tutunma mücadelesi veriyor.

Aynı zamanda medrese müderrisi de olan  Suriyeli Tarım Mühendisi İsa Hıdır Bekir, 6 aydır geldiği Batman’da şu ana kadar hiçbir yetkilinin kendilerine herhangi bir yardımda bulunmadığını söyledi.

Bir çiftlikte çok cüzi miktar karşılığında tarım mühendisi olarak çalıştığını belirten Bekir, ailesini geçindiremediğini anlattı.

“Çocuklara ekmek alacak param bile yok”

Bekir, “Batman’a 6 aydır geldik. İş yoktu bir yerde işe girdim. Ancak aldığım para çok az olduğundan ailemi geçindiremiyorum. Hiçbir yetkiliden de şuana kadar yardım almadık. Çoğu zaman çocuklara ekmek alacak param bile yok.” dedi.

Türkiye’de yaşam koşullarının kendileri için çok zor olduğunu ve bu yüzden bir an önce Suriye’deki savaşın bitip kendi memleketlerini geri dönmek istediklerini söyleyen Bekir, “Çocuklarım Suriye’de okul ve medrese okuyordu. Batman’a geldiğimizden beri çocuklarım eğitimlerinden oldular. Bizim tek isteğimiz var; kendi vatanımıza dönmektir. Küfür milletleri hepsi birdir. Müslümanlar ise bölük pörçük halindedir. Küfür milletleri Müslümanların başına dünyayı yıktılar. Bizlerin temennisi inşallah en yakın zamanda Müslümanların birlik olması ve savaşların bitmesidir. Bu vesileyle bizlerde kendi vatanımıza dönelim.” şeklinde konuştu. 

“Suriye’den savaşın bir an önce bitmesini istiyorum”

Savaşın bitmesi temennisinde bulunan İsa Hıdır Bekir’in 11 yaşındaki oğlu Muhammed Nur Hıdır, “6 aydır kendi memleketimizi terk edip Batman’a yerleştik. Suriye’de iken okul ve medrese okuyordum. 6 aydır okula gitmedim. Okulumu, arkadaşlarımı ve memleketimi özledim. Suriye’den savaşın bir an önce bitmesini istiyorum. Suriye’de okul dışında ayrıca camide Kur’an-ı Kerim’de okuyordum. Burada okula gidemiyorum. Sadece babamın yanında Kur’an dersi alıyorum.” dedi. (M. Sait Çelik- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com