Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Suriyeli muhacir çocuklar aç ve hasta

Suriyeli muhacir çocuklar aç ve hasta

İMKANDER, Gaziantep ve Kilis'e gelen ve zor koşullarda hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli muhacirlere yardımlarını ulaştırdı.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2014 Salı 14:54
Suriyeli muhacir çocuklar aç ve hasta

 İMKANDER yardım organizasyonlarını, savaş sebebiyle Türkiye'ye gelen ve sayıları iki milyona ulaşan Suriyeli muhacirlere ulaştırarak devam ediyor. İMKANDER en son Gaziantep ve Kilis'teki 150 aileye çeşitli yardımlar ulaştırdı.

Dört yıla yakın bir zamandır, ülkelerinde yaşanan iç savaş sebebiyle Türkiye'ye gelen mültecilerin önemli bir kısmı Gaziantep, Kilis, Hatay gibi kentlerde kurulan kamplarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

Yüz binlerce Suriyeli çocuklarına daha iyi bir gelecek kurmak, eğitim vermek ve her şeyden önemlisi, ailesinin geçimini kimseye muhtaç olmadan karşılayabilmek için kampların dışında kiralık ev ve işyerlerinde kalıyorlar.

Hem açlık ve hastalık var, hem de sıcak bir yuva yok
Gaziantep ve Kilis'te bir dizi yardım organizasyonu düzenleyen İMKANDER, Gaziantep'te Sanayi Bölgesindeki metruk bir iş hanında yaşayan 150 kadar aileyi buldu ve yardımlarını ulaştırdı.

Bulgurcular Sitesi adıyla bilinen ve terk edilmiş olan binada 350-400 TL gibi fahiş fiyatlarla küçük odaları kiralayan aileler; banyonun olmadığı, bir oda ve bir tuvaletten ibaret olan ve kimi odalarında elektirik de bulunmayan, sobasız iş hanında yaşam mücadelesi veriyor. Bu zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin pek çoğu, soğuk ve açlık sebebiyle hasta durumdalar.

İMKANDER Gaziantep Temsilciliğinin düzenlediği yardım kampanyası çerçevesinde halı dağıtımının yapıldığı iş hanında basına açıklama yapan İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, "Gaziantep sanayisi ve ülkemizdeki zenginlikleriyle bilinen bir şehir. Bu şehir halkı kardeşlerini bağrına basmış fakat ne yazık ki, bu yeterli değil. Bu metruk binada belediyenin yapabileceği küçük işlerle büyük sorunlar halledilebilir. Öncelikle temizlik ve banyo ihtiyacı Belediye tarafından karşılanabilir. Bunlar yerel yönetimler için küçük işler. Çocuklar burada soğuktan titriyorlar. İnanın buradaki vaziyet Suriye'den çok farklı değil. Orada bombalardan, burada ise açlık ve soğuktan ölüyorlar." dedi.

Kilis'te konteynırlarla oluşturulmuş bir okula da ziyarette bulunan İMKANDER yetkilileri, okulda tamamı yetim olan 270 çocuğa mont ve kışlık bot dağıtımı yaptı. Suriyelilerin kendi imkânlarıyla oluşturduğu okulda çocuklar Matematik, Arapça, Hayat Bilgisi gibi derslerin yanı sıra temel İslami eğitimleri de alıyorlar. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Son Dakika! İbrahim Ayhan Gözaltına alındı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com