Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Suriyeli kadınlara yapılanlar insanlık suçudur'

'Suriyeli kadınlara yapılanlar insanlık suçudur'

Şanlıurfa İHH Bayan Komisyonu Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında Suriyeli kadınların yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekerek Suriyeli kadınlara yapılanların insanlık suçu kapsamına girdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Mart 2015 Pazartesi 09:33
'Suriyeli kadınlara yapılanlar insanlık suçudur'

Şanlıurfa İHH Bayan Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Suriyeli kadınların yaşadıklara sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

 Suriyeli kadınların da katıldığı basın açıklamasında konuşan İHH Bayan Komisyonu Başkan Yardımcısı Betül Çiftçi, Suriyelilerin yaşadıklarının Suriye toplumuyla beraber diğer toplumları da derinden etkilediğini söyledi.

İslam'ın kadına verdiği değere değinen Çiftçi, "Kadın insanlık tarihinin kara sayfalarından olan cahiliye çağında diri diri gömülüp mirastan mahrum edilirken yahut rızası dahi alınmaksızın evlendirilir hatta alınıp satılan bir meta olarak değersizleştirilirken, bir başka ifade ile hemen hemen her türlü insani haktan mahrum bir şekilde yaşarken,"Allah'ın emaneti bir evlat, Saliha bir eş ve Cennetin ayakları altına serildiği anne" olarak yüceltilmiştir." dedi.

Savaş nedeniyle 15 bin Suriyeli kadının hayatını kaybettiğini ve binlerce çocuğun öksüz kaldığını belirten Çiftçi, 6 bin Suriyeli kadının tecavüze uğradığını ve kadınların fiziksel ve psikolojik saldırılara maruz kaldığını ifade ederek Suriyeli kadınlara uygulanan muamelelerin tamamen insanlık suçu kapsamına girdiğini söyledi.

Çiftçi, ülkemizde son zamanlarda işlenen kadın cinayetleri ve şiddet vakalarına da değinerek, bu tür olayların, İslam medeniyetinin kadına verdiği değerli paye ile tezat oluşturduğunu ifade etti.  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com