Advert
Advert
Advert

Suriyeli Bayanlar Urfa’da Sergi Açtı

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’nde barınan Suriyeli mülteci kadınların yaptığı el işi ürünler Şanlıurfa’da sergilenmeye başlandı.

Suriyeli Bayanlar Urfa’da Sergi Açtı
Suriyeli Bayanlar Urfa’da Sergi Açtı

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’nde barınan Suriyeli mülteci kadınlar, çadır kent yönetimi tarafından dağıtılan örgü ipi yünlerini örerek ‘umuda yolculuk’ adı altında örgü sergisini bugün Şanlıurfa Hasan Paşa cami avlusunda açtı.

Sergi açılışına, Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, Şanlıurfa Büyük Şehir belediye başkan adayı Celalettin Güvenç, Ak Parti Haliliye ilçe teşkilatı, Kamp müdürü Hüseyin Ortaç, Kamp müdür yardımcıları Bekir Engül, Mustafa Başak, Yasin Seyhan, Hasan Öztürk ve Şanlıurfalı vatandaşlar katılım gösterdi.

 

Serginin açılışını Gerçekleştiren Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat; “Süleymanşah çadır kenti Türkiye’nin en büyük çadır kentidir. Yaklaşık 30 bin Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Savaş psikolojisi çok farklı, biz bir buçuk yıldır Suriyeli kardeşlerimizi misafir ediyoruz, çok zor günler geçirmiş bu kardeşlerimiz. Tabi burada Devlet olarak her türlü sıkıntılarını gideriyoruz. Kendilerine bir yuva temin etmeye çalışıyoruz.”dedi.

 

Şanlıurfa Büyük Şehir belediye başkan adayı Celalettin Güvenç ise; “Akçakale Kampımızda kalan hanımların ördükleriyle bir kermes düzenlendi. Karınca kararınca bir yardım oluşsun diye, En azından duyarlılığı artırmak açısından çok önemli. Belki buradan çok büyük bir gelir elde edilemez ama toplumumuzun, Halkımızın İnsanımızın Mazluma garibe gösterdiği duyarlılığın bir örneği olması bakımından çok önemlidir. Bu anlamda tebrik ediyorum kendilerini. Kış geldi insanlar çadırlarda yaşıyor, Allah’tan temennimiz Suriye’de yaşanan zulmün iç savaşın sona ermesini orada ki kardeşlerimizin de huzura kavuşmasını birlik ve beraberlik içerisinde yaşamasını diliyorum” dedi.

 

Şanlıurfa merkezde Balıklı göl Hasan Paşa Cami avlusunda açılan sergi bir hafta boyunca devam edeceği bildirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır