Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Suriyeli ailelere psikolojik destek

Suriyeli ailelere psikolojik destek

Suruç’ta Suriyeli sığınmacıların barınma ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından yaşadıkları travmayı atlatmaları için Psiko-sosyal destek çalışmaları başladı.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2014 Çarşamba 15:02
Suriyeli ailelere psikolojik destek

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı 12 sosyal çalışması çadır kamplarda kalan sığınmacılarla birebir görüşerek yaşadıkları travmayı atlatmaları için çalışıyor. Suriyeli sığınmacıların son göç dalgalarından Suruç’ta bir taraftan sığınmacıların barınma ihtiyaçları giderilirken diğer taraftan da psikolojik destek veriliyor.

Şanlıurfa Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne bağlı aralarında psikolog, sosyolog, çocuk gelişimcisi 12 kişi çadır kamplarında terapilere başladı.Ailelerle birebir görüşen ekipler sığınmacıların yaşadıkları travmayı atlatmaları için caba harcıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol göç dalgasının yaşandığı ilk günlerde ağırlıkta sınırda çalışmalar yaptıklarını daha sonrada ekiplerin çadırlarda birebir görüşmeler yaptıklarını belirtti. Demirkol, çalışanların özellikle Arapça ve Kürtçe bildiklerine dikkat çekti. Suriyelilerin yaşadıkları travmayı ve gelecek endişesini atlatmaları için çalışmaların süreceğini kaydetti.

Sosyal Hizmet Uzmanı Nazif Dağ da Suriyelilerin bir bilinmezliğe doğru yola çıktıklarını düşündüklerini ve kendilerinin görevininde onları rahatlatmak olduğunu söyledi. Suriyelilere bilgi verildiği zaman daha fazla rahatladıklarını söyleyen Dağ, “Babası yanında ölen, yaralanan çocuklar eşlerini kaybeden kadınlar var. Bir bilinmezliğe doğru yola çıkıyorlar. Bizim amacımız onların endişelerini gidermek" dedi.

Yakınlarını kaybeden Suriyeliler yaşadıkları travmayı Türk psikologlarda atlatıyor.Çocuklar psikolog ablaları ile oyun oynuyor, sohbet ediyor.Yine Suriyeli kadınlar sosyal çalışmacılara yaşadıklarını anlatıyor.Yetkililer, Psikososyal destek çalışmaların çadır kamplarında normal hayata geçiş sürecinde devam edeceğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

28 ŞUBAT’TA KALDIRILAN YUMRUK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com