Advert
Advert
Advert

Suriyeli ailelere psikolojik destek

Suruç’ta Suriyeli sığınmacıların barınma ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından yaşadıkları travmayı atlatmaları için Psiko-sosyal destek çalışmaları başladı.

Suriyeli ailelere psikolojik destek
Suriyeli ailelere psikolojik destek

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı 12 sosyal çalışması çadır kamplarda kalan sığınmacılarla birebir görüşerek yaşadıkları travmayı atlatmaları için çalışıyor. Suriyeli sığınmacıların son göç dalgalarından Suruç’ta bir taraftan sığınmacıların barınma ihtiyaçları giderilirken diğer taraftan da psikolojik destek veriliyor.

Şanlıurfa Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne bağlı aralarında psikolog, sosyolog, çocuk gelişimcisi 12 kişi çadır kamplarında terapilere başladı.Ailelerle birebir görüşen ekipler sığınmacıların yaşadıkları travmayı atlatmaları için caba harcıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol göç dalgasının yaşandığı ilk günlerde ağırlıkta sınırda çalışmalar yaptıklarını daha sonrada ekiplerin çadırlarda birebir görüşmeler yaptıklarını belirtti. Demirkol, çalışanların özellikle Arapça ve Kürtçe bildiklerine dikkat çekti. Suriyelilerin yaşadıkları travmayı ve gelecek endişesini atlatmaları için çalışmaların süreceğini kaydetti.

Sosyal Hizmet Uzmanı Nazif Dağ da Suriyelilerin bir bilinmezliğe doğru yola çıktıklarını düşündüklerini ve kendilerinin görevininde onları rahatlatmak olduğunu söyledi. Suriyelilere bilgi verildiği zaman daha fazla rahatladıklarını söyleyen Dağ, “Babası yanında ölen, yaralanan çocuklar eşlerini kaybeden kadınlar var. Bir bilinmezliğe doğru yola çıkıyorlar. Bizim amacımız onların endişelerini gidermek" dedi.

Yakınlarını kaybeden Suriyeliler yaşadıkları travmayı Türk psikologlarda atlatıyor.Çocuklar psikolog ablaları ile oyun oynuyor, sohbet ediyor.Yine Suriyeli kadınlar sosyal çalışmacılara yaşadıklarını anlatıyor.Yetkililer, Psikososyal destek çalışmaların çadır kamplarında normal hayata geçiş sürecinde devam edeceğini belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle