Advert
Advert
Advert

Suriyeli 3 milyon çocuk haklarından yoksun

Suriye'de devam eden savaştan kaçan yaklaşık 3 milyon çocuk, haklarından yoksun bir şekilde kamplarda hayata tutunmaya çalışıyor. Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu Başkanı Mehmet Timurağaoğlu, bu çocuklara sahip çıkılması için çağrıda bulundu.

Suriyeli 3 milyon çocuk haklarından yoksun
Suriyeli 3 milyon çocuk haklarından yoksun

MARDİN - 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü" vesile ile çocuk haklarının konuşulduğu günümüzde Savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü Suriye'de çocuklar yaşam mücadelesi veriyor.

   

İHH Suriye Çalışmaları Ofisi Basın Biriminin elde ettiği verilere göre ülkedeki savaş nedeniyle kimsesiz kalan çocuk sayısı 500 bini buldu. Yaklaşık 3 milyon Suriyeli çocuk aileleriyle yaşadıkları toprakları terk etti, kamplarda hayata tutunmaya çalışıyor.

SAVAŞ, ONLARIN GELECEĞİNİ ÇALIYOR

İHH Suriye Çalışmaları Koordinasyon Merkezi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle tüm haklarından yoksun bırakılan çocukların yaşama hakkının bile ellerinden alındığını kaydetti. Suriye'deki saldırılar nedeniyle birçok çocuğun hayatını kaybettiğini, bir kısmının yaralandığını ve sakat kaldığını aktaran Karacaoğlu, "Suriye'nin Halep, Şam, Humus, Hama, İdlib kentleri başta olmak üzere birçok bölgesinde saldırılar devam ediyor. Saldırılara maruz kalan çocukların psikolojileri de bozuluyor. Eğitim, sağlık, barınma gibi haklardan yoksun bırakılan çocuklardan bazıları, anne ve babalarını kaybetmenin üzüntüsünü de yaşıyor. Savaş, onların geleceğini çalıyor. İç savaşta 15 bin çocuk yaşamını yitirdi.” diye konuştu.

MARDİN’DE 2 OKUL AÇILDI

Mardin İHH Derneği Başkanı ve aynı zamanda Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu Başkanlığını da yürüten Mehmet Timurağaoğlu, konu ile ilgili şunları söyledi; “Gerek platform ve gerekse İHH olarak Suriyeli muhacir kardeşlerimizin çocuklarına yönelik sosyal bazı faaliyetler yürütmeye çalışıyoruz. Başta yiyecek ve giyecek olmak üzere temel ihtiyaçlarının yanı sıra eğitimleri için Kızıltepe ve Artuklu’da iki tane okul açılmıştır. Hem toplumsal sıkıntıların yaşanmaması hem de bu onlara güzel bir gelecek hazırlayabilmek için hepimiz el ele vererek bu yavrularımıza sahip çıkmalıyız.” (M. Salih Keskin – İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!