Advert
Advert
Advert

Suriye'den kaçan bin 500 kişi Ceylanpınar'da çadır kente yerleştirildi FOTOĞRAFLI

Şanlıurfa Valiliğinin koordinasyonuyla 20 gün içerisinde Ceylanpınar'da oluşturulan "Telhamut Çadır Kent"te bin 500 Suriyeli vatandaşın kaydı yapılarak, açılan 2 bin 764 çadıra yerleşmeleri sağlandı.

Suriye'den kaçan bin 500  kişi Ceylanpınar'da çadır kente yerleştirildi FOTOĞRAFLI
Suriye'den kaçan bin 500  kişi Ceylanpınar'da çadır kente yerleştirildi FOTOĞRAFLI
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden önceki gün Şanlıurfa’ya gelen Suriyeli vatandaşlar öncelikli olarak Ceylanpınar Telhamut Çadır Kentinde kayıt çadırına alınıyor; kaymakamlık çalışanları, asker ve polisler tarafından fotoğrafları çekilip işlemleri tamamlanan Suriyeliler daha sonra sağlık taramasından geçiriliyor. Sağlık taramasının hemen ardından işlemleri biten Suriyeli vatandaşlar, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü görevlilerince araçlarla alınıp çadırlara yerleştiriliyor.
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ


Çadırlara yerleştirilen ailelere, çocuklar için mama, süt, bebek bezi, gıda paketleri verilerek öncelikli ihtiyaçları karşılanıyor. Günlük yemek ihtiyaçları da giderilen bin 500 Suriyelinin bulunduğu Telhamut Çadır kentinde, Kızılay, İl Afet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri, Emniyet, Jandarma ve Kaymakamlık görevlileri gelenlerle yakından ilgileniyor.

Tam teşekkülü hastanenin oluşturulduğu çadır kentte, 2 gezici sağlık merkezi, 3 ambulans ve 5 poliklinikte toplam 20 sağlık personeli görev yaparken, hastalar için bir de eczane bulunuyor.

Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Ceylanpınar Kaymakamlığı ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Suriyeli vatandaşlar için kurulan çadırlara, uydu sistemi yerleştirilerek, mültecilerin Türkiye ile Suriye’deki televizyonları izlemeleri de sağlanıyor.

Hazırlıkların tamamlandığı çadır kentte ilk günlerini geçiren Suriyeli vatandaşlar, ülkelerinde yaşananlardan dolayı Beşar Esed’e tepki gösterirken, kendilerine kucak açan Türkiye’ye de teşekkür ediyorlar. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendilerine her konuda yardımcı olan Şanlıurfa’daki yetkililere teşekkür eden Suriyeliler, Türkiye’de güvende olduklarını vurgulayarak, “Ülkemizde kalsaydık, şimdi hayatta değildik. Biz şu anda emniyet içerisindeyiz. Bize kapılarını açtıkları için Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

Ülkelerinde ölüm ve kasvetin hüküm sürdüğünü söyleyen Suriyeli vatandaşlar, “Oradan kaçarak geldik. Ölümden kaçtık. Biz orada kalsaydık ölecektik. Getirebildiğimiz eşyaları getirdik. Türk Hükümetinin uygulamalarından memnunuz. Burada hiçbir eksiğimiz yok. Burada her şey tam” dedi.

Gözyaşlarını tutamayan Suriyeli bir kadın ise, Esed’in zulmünden dolayı ailelerinden koptuklarını belirterek, “Vatanımın, ailemin özlemi içindeyim. Ülkemizden ayrıldığımız için dert ve elem çekiyoruz. Suriye benim kalbimden gitmiyor. Bizim durumumuz burada daha iyi. Yapılanlar için yetkililere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü