Advert
Advert
Advert

Suriye'den getirilen hayvanlar fiyatları düşürdü

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye topraklarına sığınan Suriyeli mülteciler, yanlarında getirdikleri hayvanların Şanlıurfa'daki hayvan fiyatlarının düşüşüne neden olmasına tepki gösteren hayvan satıcıları, yetkililerin duruma bir çözüm bulmalarına istedi.

Suriye'den getirilen hayvanlar fiyatları düşürdü
Suriye'den getirilen hayvanlar fiyatları düşürdü

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye topraklarına sığınan Suriyeli mülteciler, yanlarında getirdikleri hayvanların Urfa’daki  hayvan fiyatlarının düşüşüne neden olmasına tepki gösteren hayvan satıcıları yetkililerin duruma bir çözüm bulmalarına istedi.
 

Bu yıl kurban fiyatlarının düşük olduğunu söyleyen İsmail Yumuşak, Suriye’den kurbanlık  hayvanların Türkiye’ye gelmesi  kurban fiyatlarının düşük olmasına neden olduğunu belirtti. 
 

Zararına satış yaptığını ifade eden  Yasin Çiftçi, “Fiyatlar geçen seneye göre aynı, 650-700 TL civarında. 65 tane hayvanım var.  Kilosunu 10.5 TL’ye almışız. Şimdi ise 9 TL 50 kuruşa satıyoruz ve 2-3 Milyar zarar ediyoruz.  Devletin buna bir çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.
 

Ethem Kaçar’da, “Sabahtan beri hiç satış yapmamışız, satışlar durgun. Suriye’den gelen hayvanlar  hep piyasayı vurdu.  Geçen yıla göre fiyatlarda hiçbir artış olmamasına rağmen hayvanlarımızı zararına satıyoruz.” şeklinde konuştu.
Piyasanın durgun olmasından şikayetçi olan Mahmut Karakuşlu ise, “Suriye hayvanları geldi Urfa’ya, Urfalıların hepsi zarar etti.  Malımızı satamıyoruz.  Geçen yıla göre fiyatlar yine düştü. Geçen sene yine biraz iyiydi, bu sene daha da düştü” dedi.


Kurbanlık alırken dikkat
 

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Karakuşlu,  “Kurban alan bir tanesi hayvanın önce kulak, dişlerine, memesine, hastalığına bakması lazım. Sakat değilse tamamdır. Bazıları var sakat ile satılır bir dişi sağlam değildir. Kulaklarında delik oldu mu olmuyor. Hayvanın herhangi bir uzvu eksik oldu  mu o hayvan kurban olamaz.” Sözleriyle kurban alıcılarını bilgilendirdi.  (Sedat Kuşulay/Mustafa Gül-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır