Advert
Advert
Advert

Suriye sınırında gerginlik sürüyor

Kobanili sığınmacıların Türkiye'ye giriş yaptığı Kendirci (Atmanek) köyünde toplanarak Kobani'ye geçmek isteyenlere izin verilmemesi üzerine yaşanan gerginliğin ardından başlayan olaylar sürüyor. Sınırdaki bir Suriye köyüne ise IŞİD bayrağı dikildi.

Suriye sınırında gerginlik sürüyor
Suriye sınırında gerginlik sürüyor

Farklı illerden HDP/DBP tarafından otobüslerle Kobanili sığınmacıların Türkiye'ye giriş yaptığı Suruç'a bağlı Kendirci (Atmanek) köyüne getirilenlerin, sınıra yaklaşmalarına izin verilmemesi üzerine yaşanan gerginliğin ardından olaylar çıktı.

Gaz bombalarının kullanıldığı olaylarda zaman zaman silah sesleri de gelirken göstericiler taşlarla karşılık veriyor. Bazı göstericiler yaralandığı olaylarda ambulansların olay yerine gittiği görüldü. Yaralanan bir gösterici ise sivil bir araçla hastaneye kaldırıldı.

Olaylar sırasında 21 K… plakalı beyaz bir Hyundai Accent marka araçtan düşen 27 yaşlarındaki bir gösterici, Suruç Belediyesi Meclis Üyesi olduğunu belirterek polis tarafından kaçırılmak istendiğini iddia etti. Olaylar sırasında kendisine yaklaşan araçtaki bir kişinin kendisine, gel seni buradan kurtaralım, ancak araca bindikten sonra içeridekilerin polis olduğunu anladığını söyledi. İsminin yazılmasını istemeyen şahıs, araçtan inmesine izin verilmediği için kendisini araçtan aşağı attığını iddia etti.

Türkiye vatandaşlarının Kobani'deye geçişlerine izin verilmezken çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye gelen yaklaşık 500 kişinin Suriye'ye dönüşüne izin verildi.

Sınırın karşı tarafından top sesleri duyulurken, sınırdaki Alizêrê (Çengelli) köyünün karşısındaki bir Suriye köyüne ise IŞİD bayrağı dikildi.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle