Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Suriye krizi sürdükçe mülteci sayısı artar"

"Suriye krizi sürdükçe mülteci sayısı artar"

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısına katılan Türkiye milletvekilleri, Suriye krizinin sürmesi durumunda mülteci sayısının da artmaya devam edeceğine dikkat çektiler.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2015 Pazartesi 13:28

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Fransız Parlementosu ev sahipliğinde düzenlediği toplantıya katılan Türkiye milletvekilleri, mülteci ve göçmen krizine kalıcı ve insani çözüm bulunması konusunda görüşlerini anlattılar. 

50’ye yakın ülkeden milletvekillerinin davetli olduğu toplantıya Türkiye’den ise AK Parti Milletvekili Talip Küçükcan, CHP Milletvekili İlhan Kesici ve MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu katıldı.

“‘Türkiye büyük fedakârlık yapıyor”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ‘Göçmenler, Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Kişiler Komisyonu’ tarafından düzenlenen uluslararası konferansın ‘Mültecilerin Geldiği ve Vardığı İlk Ülkelerle İşbirliği ve Sürdürülebilir Çözümler’ başlıklı oturumunda konuşan Milletvekili Talip Küçükcan, Türkiye'nin mülteciler sorununa başından beri insani yaklaşım gösterdiğini; etnik, mezhep ve dini kökenine bakılmaksızın bütün mazlumlara kucak açıldığını ve güvenli bir ortam sağlandığını söyledi.

Küçükcan, "Suriye krizinden sonra Türkiye'ye gelen 2,2 milyon sığınmacıya devlet ve halk duyarlı davranmış, şimdiye kadar 8 milyar dolar kaynak ayrılmış, sivil toplum kuruluşları seferberlik halinde insani yardım kampanyalarına katılmıştır. Avrupa ise ancak son zamanlarda bu büyük krize eğilmeye başlamıştır. Çünkü sığınmacılar Avrupa'nın da sınırlarına dayanmıştır. Avrupa hâlâ sınırlarına dayanan sığınmacılara kapılarını açıp açmama konusunda kararsız bir tutum içindedir." dedi.

“Avrupa sığınmacılara kapıyı açık tutmalı”

Türkiye'nin sığınmacılara açık kapı politikası uyguladığına dikkat çeken Küçükcan, batılı ülkelerin de sorumluluktan kaçmaması, Türkiye ile işbirliği yaparak bu büyük yükü paylaşması gerektiğini söyledi.

Sığınmacı sorununa kalıcı ve sürdürülebilir çözümler bulunabilmesi için sorunun ana kaynağını oluşturan Suriye krizine çözüm arayışlarının hızlandırılması gerektiğini dile getiren Küçükcan,  “Aksi takdirde Türkiye'ye yeni göçler kaçınılmazdır ve gelecek insanların bir kısmı Avrupa'ya gitmeye çalışacaktır. Bu nedenle bir taraftan kalıcı çözümler aranırken diğer taraftan da Suriye'de rejimin saldırıları ve şiddetten kaçanların Suriye sınırları içinde yerleştirilebileceği güvenli insani bölgelerin oluşturulması sağlanmalıdır. Türkiye krizin başlangıcından itibaren güvenli bölge ve insani koridor oluşturulması için çaba sarfetmiş ancak bu çabalara Avrupa destek vermemiştir. Bugün gelinen noktada Avrupa'nın da Suriye sorununa kalıcı çözümler üretmesi gerekmektedir. Türkiye ve AB arasında imzalanan Ortak Eylem Planı yükün paylaşılması açısından olumlu adım olmakla beraber Avrup'nın sorunu kökünden çözmeye ilişkin politikalar geliştirmesi gerekir." diye konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com