Advert
Advert
Advert

Suriçi'nde çocuk olmak!

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve yaşanan çatışmaların en büyük mağdurlarından biri de küçük çocuklar.

Suriçi'nde çocuk olmak!
Suriçi'nde çocuk olmak!

Diyarbakır şehrini, tarihi ve kültürel açıdan ön plana çıkaran en önemli unsur olan Suriçi’nin çöküşüne, Türkiye ve dünyanın tanıklık ettiği bir süreçten geçiliyor.  Hiç şüphesiz bu çöküşün en önemli tanıklarından biri de kadim kentin minik çocukları…

Suriçi’nde kazılan hendekler, kurulan barikatlar, sokağa çıkma yasakları ve yaşanan çatışmaların en büyük faturasını dünya medeniyetinin membaı olmuş kadim kentin minik çocukları ödüyor.

Sur’daki okulların çatışmalarda yakılıp yıkılması, tahrip olması sebebiyle çocuklar; eğitimden, dolayısıyla istikballerinden olurken özellikle pencerelerin ardından objektiflere yansıyan kareler ise sessiz bir çığlığın minik yüreklerde koptuğuna işaret ediyor.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçenin mahallerine giren kameralarımıza dikkat çekici olduğu kadar iç acıtan görüntüler de yansıdı. Çatışmaların yaşanmadığı farklı bölgelerdeki okullara gitmek için yollara koyulan kimi çocukların şaşkın bakışlarla çevrelerindeki yıkımı izlemesi, kimi miniklerin de evlerinin pencerelerinden korku dolu gözlerle dışarıyı izlemeleri, şiddet olaylarının ne gibi travmalara sebep olduğunu açık bir şekilde anlatıyor.

Bölgede aylardır süren çatışmaların yoğun yaşandığı merkezlerden biri olan Diyarbakır’ın Sur ilçesi büyük oranda boşalırken, gidecek bir yeri olmayanlar ise kendi evlerinde mahsur kalmış halde bir an önce olayların bitmesini bekliyor.

Son aylarda meydana gelen şiddet olayları Suriçi’ndeki yaşamı felç ederken, halkın geleceğe dair kaygıları her geçen gün daha da artıyor. Altı defa sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçenin sokaklarında kazılan hendek, kurulan barikatlar ile cami, okul ve evlere isabet eden mermiler, yaşanan şiddetin boyutunu ve ilçe halkının içinde bulunduğu zor şartları ifade etmeye fazlasıyla yetiyor.

Şu an ilçede; Süleyman Nazif Anaokulu ve İlkokulu, Mardinkapı İlkokul ve Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu ve Yavuz Selim İlkokulunda eğitim gören öğrenciler geçici olarak nakledildikleri çevre okullarda eğitim görüyor. Tabi can güvenliği nedeniyle birçok aile de çocuklarını okula göndermiyor. (M. Sıddık Bilge/Emrah Deniz – İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır