Advert
Advert
Advert

Ş.Urfa eğitimde sondan bir numara

Ş.Urfa eğitimde sondan bir numara
Ş.Urfa eğitimde sondan bir numara

CNBC-e Business dergisinin hazırladığı "yaşanabilirlik" listesinde yine Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir gibi metropoller başı çekerken, Şanlıurfa’nın en geri sıralardaki yeri yine değişmedi. Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’yı 78’inci sıraya yerleştiren dergi, bu yıl Urfa’yı genel sıralamada 77’ye yerleştirirken, eğitimde ise 81’inci il olduğunu açıkladı.

Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, 81 ilin "yaşanabilirlik" karnesini çıkardı. Listenin başında son dört yıldır birinciliği kaptırmayan başkent Ankara yer aldı. Ankara'yı geçen yıla göre 6 basamak birden yükselen Antalya izledi. Geçen yılın 5'incisi mega kent İstanbul ise bir basamak gerileyerek listenin 6'ncı sırasındaki yerini aldı. "Türkiye'nin Yaşanacak Şehirleri 2011" araştırmasına göre, ilk sırayı 59.06 karne notu ile dördüncü kez Ankara aldı. Hakkari, 23.64 puanla 81 ilin sonuncusu çıkarken, bir basamak ilerleyen Şanlıurfa ise 28.57 puanla 77’inci il oldu.

 

ANTALYA EKONOMİDE 6’INCI

Ankara ekonomi, eğitim alanlarında da listenin ilk sırasına oturdu. Ankara sağlık alanında, 2'nci, güvenlik alanında 35'inci, kent hayatı açısından 61'inci, kültür sanat açısından 4'üncü sırada bulundu. Ankara'yı geçen yılın 8'incisi Antalya izledi. Antalya'nın "yaşanabilir" karnesindeki notu 54.31 olarak belirlendi. Antalya ekonomide 6'ncı, eğitimde 11'inci, sağlıkta 10'uncu, güvenlikte 24'üncü, kent hayatında 1'inci ve kültür sanatta ise 7'nci sırada yerini aldı. Son iki yılın ikincisi Eskişehir bir basamak geriledi. Listenin 3'üncü sırasında bulunan Eskişehir'in "yaşanabilirlik" karnesindeki notu 52.20 oldu. Kültür sanat alanında liste başında bulunan Eskişehir ekonomide 10'uncu, eğitimde 4'üncü ve sağlıkta 9'uncu sırada bulundu.

 

KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ İSTANBUL, 5'İNCİ SIRADA

Mega kent İstanbul 2009 yılına göre bir basamak gerileyerek listenin 6'ncı sırasında yer aldı. Ekonomide listenin 2'nci sırasında bulunan İstanbul, eğitimde 20'nci, sağlıkta 50'nci, güvenlikte 15'inci oldu. Kent hayatında listenin 2'nci sırasına oturan 2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un kültür sanat sıralamasında listenin 5'inci sırasında bulunması dikkati çekti.

 

URFA EN GÜVENLİ 10 İL ARASINDA

Genel sıralamada ilk 10'a giremeyen 6 il, kent hayatının kalitesine göre ilk 10'da yer alıyor. Bunlar Muğla, Yalova, Kastamonu, Kütahya, Çanakkale ve Karabük. Kültür ve sanat olanakları açısından ilk 10 ilin 4'ü, genel sıralamada daha alt sıralarda yer alıyor. Bunlar Nevşehir, Bursa, Yalova ve Sakarya. En güvenli 10 ilin 4'ü genel sıralamada 70'lerde yer alıyor. Bu iller Ağrı, Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa.

 

EĞİTİMDE SONDAN BİRİNCİ

Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’yı 78’inci sıraya yerleştiren CNBC-e Business, bu yıl genel sıralamada 77’ye yerleştirirken, en güvenli il arasında 3’üncülüğü verdi. Güvenliğin dışında başarısız illerin arasında bulunan Şanlıurfa, kent hayatında 55’inci, ekonomide 73’üncü, kültür sanatta 77’inci, sağlıkta ise 80’inci sırada yer alıyor. En kötü puan ise Şanlıurfa’ya eğitimde verilerek, 81’inci oldu.

İpekyol

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!