Advert
Advert
Advert

Sur'da 28 günlük ağır bilanço

Sokağa çıkma yasağının 28'inci gününde girdiği Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çatışmalar devam ediyor. Yasak boyunca yaşanan çatışmalarda 64 PKK'li, 2 asker ve 2 polis ölürken 11 asker ve 32 polis ise yaralandı.

Sur'da 28 günlük ağır bilanço
Sur'da 28 günlük ağır bilanço

Sur ilçesinde devam eden çatışmalarda bilanço ağırlaşıyor. Yasak boyunca, 64 PKK’li, 2 asker ve 2 polis hayatını kaybederken 11 asker ve 32 polisin ise yaralandığı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçede askerin de destek verdiği operasyonların yoğunlaştığı bazı mahallelerden 24 saat boyunca silah sesleri duyuluyor.

Tarihi cami, kilise, hamam ve kervansaraylarıyla bölgenin merkezi konumundaki Sur’un neredeyse tamamında hayat durma noktasına geldi. İlçenin 15 mahallesinden 6’sında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ve çatışmalar yaşanıyor.

İlçenin diğer yarısında kalan mahallelerdeki vatandaşlar da çatışmalardan etkileniyor. İlçenin Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, Cemal Yılmaz mahalleleri ile Gazi Caddesi'ne kimsenin girip çıkmasını izin verilmiyor. İlçenin diğer mahallelerinde ikamet edenler ise güvenlik noktalarından üst aramasına tabi tutuluyor.

Evlerin büyük bir çoğunluğunun boş olduğu mahallelerde yaşanan çatışmalarda tahribat her geçen gün artarken, elektrik ve su şebekelerinin zarar gördüğü ilçede, birçok ev yerle bir oldu. Birçok ev ise sıkılan kurşun ve atılan roketler yüzünden ciddi zararlar gördü. Söz konusu bölge harabeye dönüştü.

Alınan bilgilere göre, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçenin 5 mahallesinde yaşayan kayıtlı 23 bin kişiden 20 bini göç etti. Kalan aileler ise çıkmak istiyor ancak çatışmalardan dolayı dışarı çıkmaktan korkuyor.  

Sur’da polis ve askerin birlikte sürdürdüğü operasyonlar devam ederken bölgeden sık sık silah ve patlama sesleri geliyor.

Türkiye genelinde 16 Ağustos tarihinden beri 18 ilçede toplam 54 kez süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasakları ilan edildiği belirtilirken abluka günlerinin toplamda 230 güne ulaştığı ifade ediliyor. (M. Sıddık Bilge - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu