Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Sur'da 28 günlük ağır bilanço

Sur'da 28 günlük ağır bilanço

Sokağa çıkma yasağının 28'inci gününde girdiği Diyarbakır'ın Sur ilçesinde çatışmalar devam ediyor. Yasak boyunca yaşanan çatışmalarda 64 PKK'li, 2 asker ve 2 polis ölürken 11 asker ve 32 polis ise yaralandı.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 12:04
Sur'da 28 günlük ağır bilanço

Sur ilçesinde devam eden çatışmalarda bilanço ağırlaşıyor. Yasak boyunca, 64 PKK’li, 2 asker ve 2 polis hayatını kaybederken 11 asker ve 32 polisin ise yaralandığı belirtildi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçede askerin de destek verdiği operasyonların yoğunlaştığı bazı mahallelerden 24 saat boyunca silah sesleri duyuluyor.

Tarihi cami, kilise, hamam ve kervansaraylarıyla bölgenin merkezi konumundaki Sur’un neredeyse tamamında hayat durma noktasına geldi. İlçenin 15 mahallesinden 6’sında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ve çatışmalar yaşanıyor.

İlçenin diğer yarısında kalan mahallelerdeki vatandaşlar da çatışmalardan etkileniyor. İlçenin Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, Cemal Yılmaz mahalleleri ile Gazi Caddesi'ne kimsenin girip çıkmasını izin verilmiyor. İlçenin diğer mahallelerinde ikamet edenler ise güvenlik noktalarından üst aramasına tabi tutuluyor.

Evlerin büyük bir çoğunluğunun boş olduğu mahallelerde yaşanan çatışmalarda tahribat her geçen gün artarken, elektrik ve su şebekelerinin zarar gördüğü ilçede, birçok ev yerle bir oldu. Birçok ev ise sıkılan kurşun ve atılan roketler yüzünden ciddi zararlar gördü. Söz konusu bölge harabeye dönüştü.

Alınan bilgilere göre, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilçenin 5 mahallesinde yaşayan kayıtlı 23 bin kişiden 20 bini göç etti. Kalan aileler ise çıkmak istiyor ancak çatışmalardan dolayı dışarı çıkmaktan korkuyor.  

Sur’da polis ve askerin birlikte sürdürdüğü operasyonlar devam ederken bölgeden sık sık silah ve patlama sesleri geliyor.

Türkiye genelinde 16 Ağustos tarihinden beri 18 ilçede toplam 54 kez süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasakları ilan edildiği belirtilirken abluka günlerinin toplamda 230 güne ulaştığı ifade ediliyor. (M. Sıddık Bilge - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com