Advert
Advert
Advert

Sur esnafından hendek ve barikat tepkisi

​Devam eden sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren Diyarbakır'ın Sur esnafı, ilçede hayatın normale dönmesi için hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması gerektiğini belirttiler.

Sur esnafından hendek ve barikat tepkisi
Sur esnafından hendek ve barikat tepkisi

Son aylarda meydana gelen şiddet olaylarının ve sokağa çıkma yasaklarının mağdur ettiği Sur ilçe esnafı, özel bir toplantı salonunda bir araya geldi. Toplantının ardından yaşadıkları sıkıntıları paylaşan esnaf, ilçede hayatın normale dönmesi için hendekler kapatılması, barikatların kaldırılması gerektiğini belirttiler.

Yaşanan çatışmalar nedeniyle mağdur olduklarını ifade eden ilçe esnafından Ramazan Çiçek, “Çok zor durumdayız. Durumumuzu ifade etmeye kelimeler yetmez. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Şuan sokağa çıkma yasağı kaldırılsa da fayda vermez. Çünkü bir bomba patlasa bir hafta iş yapamıyoruz. Kimsenin can güvenliği yok. Ticaretimiz bitiyor. Hendekler kapatılmadan bu sorun çözülmez.” dedi.

Bir başka esnaf Ali Haydar Canlı ise, peygamberler ve sahabeler şehri Diyarbakır’ın halinin içler acısı olduğunu söyleyerek, “Sur ilçesinin kapanması Türkiye’nin kapanması demektir. Bugün Suriçi’nin kapanması çok ayıptır. Esnaf ne için bu mağduriyeti yaşıyor. Bunun çözümü için yetkililer görevini yapsın. Sur’da esnaf perişan haldedir.” ifadelerini kullandı.

“Devlet iş yerini kapatan esnafın zararını karşılasın”

Çatışmaların hem psikolojik hem de maddi anlamda kendilerine zarar verdiğini söyleyen Adil Aydın, “Biz maddiyatı bir tarafa bırakmışız psikolojimizin peşine düşmüşüz. Şu anda hendekler oluşturulmuş, işyerleri harap olmuş. Bazı işyerlerine roket isabet etmiş, bazıları da kurşunlanmış. Esnaflarımız çekini, kirasını, vergisini ödeyemiyor. Biz esnaf olarak biran önce hendekler kapatılsın, barikat kaldırılsın, sokağa çıkma yasağı kaldırılsın diyoruz. Devlet iş yerlerinde hasar oluşan esnafın zararını karşılıyor. Biz 13-14 gündür iş yerini kapatan esnafın da zararının karşılanmasını istiyoruz.” diye konuştu.(M. Hüseyin Temel- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu