Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Sur esnafından çatışmalara tepki

Sur esnafından çatışmalara tepki

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır'ın Sur ilçesinde işyerlerini açamayan esnaf, yaptıkları ortak açıklamayla yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2015 Pazar 16:44
Sur esnafından çatışmalara tepki

Sur’da devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle iflasın eşiğine gelen ilçe esnafı, yaptıkları  ortak açıklamayla duruma tepki gösterdi. Esnaf, çatışmaların bir an önce son bulmasını istiyor.

Özel bir toplantı salonunda bir araya gelen Sur esnafı, burada yaptıkları istişarenin ardından basın açıklaması yaptı.

Sur ilçe esnafı adına açıklama yapan Adıl Aydın, günlerdir işyerlerini açamadıklarını ve evlerine ekmek götüremediklerini anlattı.

Çatışmalı sürecin ve hendek eylemlerinin tüm bölgeyi etkilediğini dile getiren Aydın, “Bizim sıkıntımız Diyarbakır’ın sorunudur. Türkiye’nin sorunu Diyarbakır’dan geçiyor. 22 Temmuz’dan itibaren tekrar başlayan çatışmalı süreç hendek eylemleri tüm bölgemizi etkilemeye karşın en fazla ilimizi ve dolayısıyla ticaret faaliyeti yürüten esnafımızı etkilemiştir. Bilindiği gibi bu yıl ortalarında Sur ilçesi UNESCO’nun kültür mirası listesine alınmış ve bu karar halkı sevindirmişti. İlimiz surlarının dünya kültür mirası listesine alınması doğal olarak turizmi canlandıracağı, çok zor durumda olan bölge esnafına can suyu hazırlayacağı yönünde bir umut oluşmuştu. Ancak son 2 ay içerisinde yoğunlaşan hendek eylemleri, beraberinde çatışmalı süreci ve sokağa çıkma yasaklarını getirdi. Çok zor durumda olan kirasını, vergisini ödemekte zorlanan esnafımız şimdi ise evine ekmek götürmede zorlanmaktadır.” dedi.

“Esnaf olarak son derece zor ve perişan durumdayız”

Sokağa çıkma yasakları nedeniyle işyerlerini açamadıklarını söyleyen Aydın, “ Birçok esnafımız çeklerini senetlerini ödememesi nedeniyle hukuki ve cezai yaptırımlara maruz kalmıştır. Son bir ay içerisinde bine yakın esnafımız vergi kaydını sildirmek ve ticari faaliyetlerini sonlandırmak için maliyeye başvurmuşlardır. Esnaf olarak kendimiz ve hizmet verdiğimiz halkımızın gelecek kaygısının dışında her hangi bir taraf olma noktasında siyasi duruşumuz söz konusu değildir.  Gerçekten esnaf olarak son derece zor ve perişan durumdayız. Bir an önce hendek eylemlerinin ve bundan doğan çatışmalı sürecin sona ermesi için barışın sağlanması ve esnafımızın içine düştüğü sıkıntıdan kurtulmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı. (M. Hüseyin Temel- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akıl almaz Oran: yüzde 66’sı FETÖ’cü çıktı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com