Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Şüpheli ölümler aileleri tedirgin ediyor

Şüpheli ölümler aileleri tedirgin ediyor

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Ceylanpınar ilçesinde nöbet esnasında bir erin iki arkadaşını öldürmesi ve intihat etmesi olayını meclise taşıdı

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2014 Perşembe 13:19
Şüpheli ölümler aileleri tedirgin ediyor

Ayhan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları dile getirdi: 

Türkiye'de son yıllarda askeri kışlalarda asker ölümlerinde gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. En son Şanlıurfa ilimizin Ceylanpınar ilçesinde nöbet esnasında bir erin iki arkadaşını öldürdükten sonra intihar ettiği Genelkurmay kaynaklarında doğrulanmıştır. Askerlik hizmetini ifa ederken yaşanan bu şüpheli ölümler aileleri tedirgin etmektedir.

Askerlik hizmeti TC Anayasasının 72'inci maddesi gereğince ''her Türk'ün hakkı ve görevidir'' hükmü yer almaktadır. Yine 111 sayılı '' Askerlik Kanununda ''20 yaşını dolduran her erkeğin askerlik yapmaya mecburdur'' hükmü yer almaktadır. Bu hüküm doğrultusunda her genç 20 yaşına geldiğinde zorunlu olarak askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınır. Türkiye'de askerlik hizmetini ifa ederken çok sayıda şüpheli ölüm olayları meydana gelmektedir. Yaşanan ölümlerin büyük oranı görev zayiatı yâda intihar olarak kayıtlara geçmektedir. Bu ölümlere maruz kalanların çoğunluğunun Kürt olması bazı kuşkuları da gündeme getirmektedir. Ailelerin suç duyuruları askeri mahkemelerce karara bağlandığından ölümlerin nedenleri objektif bir şekilde açığa çıkarılmamaktadır.

Bu bağlamda;
1- En son Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde üç askerin ölümüyle sonuçlanan olayın nedeni iddia edildiği gibi midir? Yoksa başka bir sebebi var mıdır?
2- Son on yılda askerlik görevlerini ifa ederken ölen asker sayısı kaçtır? Bu ölümlerin kaçı görev zayiatı, kaçı intihar olayı kapsamında rapor edilmiştir?
3- Şüpheli asker ölümü kapsamında askeri mahkemelerde görülen davalar var mıdır? Varsa bu davaların sayısı kaçtır?
4- Son on yılda askeri mahkemelerce karara bağlanan davalarda şüpheli asker ölümünü doğrular nitelikte kararlar verilmiş midir?
5- Şüpheli asker ölümü kapsamında Genelkurmay Başkanlığının verdiği tazminat var mıdır? Varsa ödenen tazminat tutarı son on yılda ne kadardır?
6- Görev zayiatı yâda intihar sonucu ölen askerlerin ailelerine herhangi bir maaş bağlanmakta mıdır?
7- Askerlik görevini ifa ederken her ne şekilde olursa olsun ölen asker şehit ilan edilmekte midir?
8- Bakanlık olarak asker ölümlerinin önüne geçmek amacıyla ne gibi ek tedbirler almayı düşünmektesiniz?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com