Advert
Advert
Advert

Süper beyinler ABDden geri alınacak

Süper beyinler ABDden geri alınacak
Süper beyinler ABDden geri alınacak

TÜBİTAK, ABDye giden Türk beyin gücünü yurda tekrar kazandırmak için Aralık ayında ABDye gidiyor.

Destination Turkey sloganıyla düzenlenecek büyük çaplı etkinlikte, AB ve TÜBİTAK fonlarıyla ülkeye geri dönmesi hedeflenen süper beyinlere, Türkiyenin üniversite ve sanayi kuruluşlarının imkanları sunulacak.

AB fonlarıyla bugüne kadar 100e yakın Türk araştırmacı yurda döndü; etkinlikle yüzlerce süper beynin daha ülkenin stratejik araştırmalarında çalışması bekleniyor.

Etkinlik, Avrupa Komisyonunun, tersine beyin göçü amacıyla ABDde destek vereceği programların ilki olma özelliği taşıyor.

TÜBİTAK 7. ÇP Ulusal Koordinatörü Okan Kara yaptığı açıklamada, AB Komisyonunun Araştırmacıların Dolaşımı fonu kapsamında araştırmacılara sağlanan maddi ve diğer imkanların elverişliliği sayesinde şu ana kadar 96 Türk araştırmacının yurda döndüğünü bildirdi.

TÜBİTAKın bu yıl içinde başlattığı Doktora Sonrası Geri Dönüş Burs Programı ile bilim insanları için cazip imkanlar sağlandığına işaret eden Kara, buna göre ilgili alanlarda doktorasını tamamlamış olanlar, halen yurt dışında ikamet edenler ve alanıyla ilgili bir işte en az 2 yıl çalışanların, Türkiyede araştırma yaptıklarında TÜBİTAKtan aylık 2 bin 750 TL burs alabileceğini anımsattı.

TÜBİTAK, SÜPER BEYİNLERİNİ ABDDEN TOPLAYACAK

Okan Kara, Türkiyenin, 2007-2010 yılları arasında, tersine beyin göçünü teşvik eden AB fonlarından en fazla yararlanan 2. ülke olduğunu bildirdi. Program kapsamında, çoğunluğu ABDden dönüş yapan Türk araştırmacıların genellikle üniversitelerde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kara, şunları kaydetti:

TÜBİTAK olarak Avrupa Komisyonu ile ortaklaşa, yurda dönen Türk araştırmacıların sayısının arttırılması için bu yılın Aralık ayında destination Turkey sloganıyla ABDde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Boston, California, Michigan gibi eyaletlerde büyük çaplı etkinlik düzenleyeceğiz.

Etkinliğe Türkiyeden araştırmacı istihdam edecek kuruluş temsilcileri ile Türk üniversiteleri, araştırma kuruluşları ve sanayi kuruluş temsilcileri katılacak. Biz bu etkenlikte sanayi kuruluşlarını ön plana çıkarmak istiyoruz. Bunu AB Komisyonu ile birlikte planlıyoruz.

ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA DRAMATİK BİR FARK YOK

AB fonlarını kullanarak Türkiyeye dönen Türk araştırmacılardan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejan Huvaj Sarıhan, 2009da doktorasını İllionis Üniversitesinde tamamladığını kaydederek, TÜBİTAKın ODTÜde düzenlediği bir konferansta AB fonlarını kullanarak ülkesine dönebileceğini öğrendiğini anlattı.
BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik