Advert
Advert
Advert

Sulhan; Suriyeliler Tedaviye engel değiller

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Turhan SULHAN; Suriyeli vatandaşlardan dolayı, Ceylanpınar Devlet Hastanesinde vatandaşların tedavi edilmediği söyleminin gerçek değildir dedi.

Sulhan; Suriyeliler Tedaviye engel değiller
Sulhan; Suriyeliler Tedaviye engel değiller

Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde yaşayan vatandaşlar, Rasulayn'da devam eden çatışmalarda yaralanan muhaliflerin Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde tedavi edilmesine tepki için eylem yapıp Ceylanpınarlı vatandaşların tedavi edilemediği, hastanenin son aylarda sadece muhaliflere sağlık hizmeti verildiği iddiasında bulunmuşlardı.

bunun gerçekle bağdaşmadığını söyleyen Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Turhan SULHAN;"T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığından alınan bilgiye göre ilimiz Ceylanpınar ilçesinde Suriye'den gelen vatandaşlar için 4767 çadır kurulmuştur. Bu çadırlarda yaşayan Suriyeli vatandaş sayısı ise 36.330 dır.

Suriyeli vatandaşlardan dolayı, Ceylanpınar Devlet Hastanesinde vatandaşların tedavi edilmediği söyleminin gerçekle bağdaşması mümkün değildir.

Ceylanpınar Devlet Hastanesinde Günlük 931 Türk vatandaşının tedavisi yapılmaktadır. Suriyeli Hasta Sayısı günlük 157 dir.

2.basamak sağlık kuruluşuna başvuran gerek Türk vatandaşı gerekse Suriye vatandaşı olsun hastanenin imkanları içerisinde tedavi edilmektedir. Tedavisi Ceylanpınar'da yapılamayan hastalar Viranşehir ve Şanlıurfa'daki hastanelere ambulanslarla sevk edilmektedir. Hastaneye yoğun şekilde yaralı veya hasta geldiği zamanlarda en yakın Viranşehir ve Şanlıurfa dan Doktor Hemşire ve yardımcı sağlık personeli takviyesi yapılarak tedavileri yapılıp mağduriyetleri giderilmektedir.

Suriyeli Hastaların; Türk Vatandaşlarının Tedavilerini Aksatması Söz Konusu Değildir.

Ocak ayı içerisinde Ceylanpınar Devlet Hastanesi Polikliniklerde tedavi gören Suriyeli mülteci sayısı; Günlük 75 hastadır. Türk vatandaşı sayısı; 456 dır.Yani yaklaşık olarak Türk vatandaşına oranla Suriyeli hasta sayısı % 16 sı civarındadır.

Acil servise başvuran Suriyeli mülteci hasta sayısı;82 Türk vatandaşı sayısı 475 dır.Yani yaklaşık olarak Türk vatandaşına oranla Suriyeli hasta sayısı % 17 sı civarındadır.

Yaklaşık 7 aydır büyük bir özveriyle hem bölgede hem ilimizde hizmet vermeye çalışan ve bu çalışmalar esnasında mesleklerinin gereklerini yapmaya gayret eden tüm sağlık çalışanlarına adına, böylesi bir iddianın bizlerle bağdaşmadığı ve gerçek olmadığı aşikârdır" dedi.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret