Advert
Advert
Advert

Sudan yine Ömer El Beşir dedi

Sudan yine Ömer El Beşir dedi
Sudan yine Ömer El Beşir dedi

 Sudan Milli Kongresi'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime giren Ömer El Beşir, 4 yıllığına tekrar Cumhurbaşkanı olarak seçildi.
Sudan'da ilk defa yapılan demokratik seçimlerin sonuçları bugün açıklandı. Sudan Milli Kongresi'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime giren Ömer El Beşir 4 yıllığına yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Seçimleri bir çok bölgede açık farklı kazanan Milli Kongre Partisi ve Cumhurbaşkanı adayları Ömer El Beşir, Sudan'da Güney ile Kuzey arasında imzalan barış süreci sonrası yapılan demokratik seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı oldu. El Beşir, seçim sonuçları sonunda bütün bölgelerden gelen rakamlar
sonucunda 16 milyonluk seçmen nüfusu bulunan Sudan'da yüzde 68'lik oyları alarak tekrar 4 sene için Cumhurbaşkanı oldu. Özerk Güney Sudan'da yapılan seçimleri ise Sudan Halk Kurtuluş Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı Salva Kiir Mayardit Güney'in yüzde 92'lik oylarını alarak kazandı.
Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar işlediği iddiasıyla tutuklama kararı bulunan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'in bundan sonraki döneminin nasıl geçeceği merakla bekleniyor. Zira muhalefet UCM tarafından tutuklanma kararı bulunan bir adayın kendini temiz çıkarana kadar seçimlere girmesinin yanlış olduğunu açıklanmıştı.

İHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu