Advert
Advert
Advert

Sucukta at eti şoku!

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, yaptıkları araştırma sonucunda en sık rastlanan 51 hileli gıda üretme yöntemini tespit ettiklerini belirtti.

Sucukta at eti şoku!
Sucukta at eti şoku!

Yetkin, "Yüzde 100 dana eti" diye satılan sucuklarda at, eşek ve kanatlı eti; uzun soyulmuş sosise de kanatlı eti, yabancı doku ve iç organ katıldığını söyledi.

 

DENETİM YETERSİZ

Birçok gıdada hile yapıldığını vurgulayan İbrahim Yetkin, şöyle konuştu: "Türkiye'de 43 bin kayıtlı gıda üreticisi var. Kayıt dışı firmaların sayısı 450- 500 bin civarında. Bu kadar yaygın bir kayıt dışı sektör karşısında Gıda Bakanlığı'na bağlı denetim birimleri yetersiz kalıyor. Bu durumda, son yıllarda benimsenen teşhir yöntemi de etkili olamıyor. Çünkü bu işletmeler bugün burada, yarın başka bir adla başka bir yerde üretime devam ediyor." İbrahim Yetkin vatandaşları açıkta satılan ürünleri almamaları konusunda uyararak, güvendikleri yer ve markaları seçmelerini istedi.

 

NELER VAR NELER...

Tereyağına ve yoğurda bitkisel yağ ve jelatin, tulum peynirine nişasta, bala fruktoz, glikoz ve darı şeker pekmezi, hazır kıymaya da sakatat katılıyor.

Kıymalı pidede domuz kıyması var.

Şekerlemelerin içine kaynağı belirsiz jelatin katılırken, küp şekeri kalıp haline getirmek için mumsu maddeler kullanılıyor.

Çikolatada hayvan yemi olan soya tozu, leblebi tozu ve fındık zarı var.

Kuru üzümler kurutulmadan önce mazota bulanarak haşerelere karşı önlem alınıyor.

Yağ ve kemik külü lahmacun oluyor... TAKVİM

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler