Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Su sayaçlarının donma riskine karşı uyarılar

Su sayaçlarının donma riskine karşı uyarılar

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) soğuk kış günlerinde oluşabilecek su saatlerinin donmaması ve vatandaşların bunlara karşı önlem alması yönünde uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2016 Salı 15:52
Su sayaçlarının donma riskine karşı uyarılar

Havaların aniden soğumasıyla birlikte su sayaçlarının donma ve patlama risklerine karşı abonelerine önlem almaları yönünde uyarılarda bulunan GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, soğukların şiddetli olduğu zamanlarda vatandaşların musluklarını kısık bir şekilde açık bırakmamalarını tavsiye etti.

Öncelikle açık alanlarda bulunan sayaçların kalın yün kumaş, kauçuk, sünger ya da telis çuval parçaları ile sıkıca sarılarak muhafaza altına alınması gerektiğini belirten Sönmezler, donan sayaca ve tesisata hiçbir şekilde ateş tutulmaması noktasında uyardı.

Su sayacının bulunduğu yerde muhafaza sandığı var ise muhafaza sandığı içerisine tesisatın ömrünü kısaltacağından dolayı gübre gibi oksit yapıcı nemli malzemelerin konulmaması gerektiğini belirten Söylemez, “Oksitlenmenin önüne geçebilmek için muhafaza sandıklarının içinin talaş ile doldurulması gerekiyor.”dedi.

Sönmezler, “Soğukların şiddetli olduğu zamanlarda vatandaşlarımıza musluklarını kısık şekilde açık bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Donan sayaca ve tesisata hiçbir şekilde ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyor ise vatandaşlarımız abone numaralarını bildirmek suretiyle GASKİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edebilirler.” ifadelerini kullandı.

Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağını belirten Sönmezler, gövdesi patlayan su sayacının tamir imkânının olmayıp hurdaya çıkacağını, bunun da hem vatandaşlar hem de ülke ekonomisi için büyük maddi kayıplara neden olacağını belirtti.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com