Advert
Advert
Advert

Su sayaçlarının donma riskine karşı uyarılar

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) soğuk kış günlerinde oluşabilecek su saatlerinin donmaması ve vatandaşların bunlara karşı önlem alması yönünde uyarılarda bulundu.

Su sayaçlarının donma riskine karşı uyarılar
Su sayaçlarının donma riskine karşı uyarılar

Havaların aniden soğumasıyla birlikte su sayaçlarının donma ve patlama risklerine karşı abonelerine önlem almaları yönünde uyarılarda bulunan GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, soğukların şiddetli olduğu zamanlarda vatandaşların musluklarını kısık bir şekilde açık bırakmamalarını tavsiye etti.

Öncelikle açık alanlarda bulunan sayaçların kalın yün kumaş, kauçuk, sünger ya da telis çuval parçaları ile sıkıca sarılarak muhafaza altına alınması gerektiğini belirten Sönmezler, donan sayaca ve tesisata hiçbir şekilde ateş tutulmaması noktasında uyardı.

Su sayacının bulunduğu yerde muhafaza sandığı var ise muhafaza sandığı içerisine tesisatın ömrünü kısaltacağından dolayı gübre gibi oksit yapıcı nemli malzemelerin konulmaması gerektiğini belirten Söylemez, “Oksitlenmenin önüne geçebilmek için muhafaza sandıklarının içinin talaş ile doldurulması gerekiyor.”dedi.

Sönmezler, “Soğukların şiddetli olduğu zamanlarda vatandaşlarımıza musluklarını kısık şekilde açık bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Donan sayaca ve tesisata hiçbir şekilde ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyor ise vatandaşlarımız abone numaralarını bildirmek suretiyle GASKİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edebilirler.” ifadelerini kullandı.

Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağını belirten Sönmezler, gövdesi patlayan su sayacının tamir imkânının olmayıp hurdaya çıkacağını, bunun da hem vatandaşlar hem de ülke ekonomisi için büyük maddi kayıplara neden olacağını belirtti.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu