Advert
Advert
Advert

Bir Zamanlar Urfa Ticaretinin merkeziydi

Şu an avlusunda çayhaneler bulunan ve insanların dinlenme merkezi olan kullandığı Şanlıurfa Gümrük hanının bir zamanlar Urfa ticaretinin merkezi konumunda olduğunu biliyor muydunuz?

Bir Zamanlar Urfa Ticaretinin merkeziydi
Bir Zamanlar Urfa Ticaretinin merkeziydi

Fotoğraf Arşivcisi Yasin Küçük'ün arşivinden çıkan fotoğraflar bunun canlı örneği. 100 yıl öncesine ait fotoğraflarda panayır şeklide pazarların kurulduğu. İnsanların buraya gelip artırma usulleriyle alışveriş yaptığı görülüyor.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Şanlıurfa Gümrük hanı

Şanlıurfa'yı gezip görmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin yorgunluk attığı oturup dinlendiği bir mekandır. Şanlıurfa merkezdeki Haşimiye Meydanın hemen yanında Sipahi pazarı ile Bedesten çarşılarının bitişiğindedir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1563 yılında Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde "Yetmiş Hanı" olarak anılan Gümrük Hanı, Şanlıurfa'daki hanların en güzel ve anıtsal örneklerindendir. Dış cepheleri kaplayan iki renkli kesme taşlardan dolayı "Alaca Han" adıyla da bilinir. Avlusundan Halil-ür Rahman Gölü'nün suyu geçmektedir. İki katlı bu hanın üst katındaki odalarda terziler çalışmakta, avlusunda çayhaneler bulunmaktadır. Hanın kare avlusunun etrafını çevreleyen dükkânların üzerinde ön kısımları revaklı ikinci kat odaları yer almaktadır. Giriş eyvanının üzeri mescit olarak değerlendirilmiştir.

Şanlıurfa Gümrük hanı Halil-ür Rahman Gölü Yetmiş Hanı Alaca Han Haşimiye Meydanı Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!