Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık SSPE Hastalığını Meclis Araştırsın!

SSPE Hastalığını Meclis Araştırsın!

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, SSPE hastalığının neden ve sonuçlarına ilişkin Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2013 Perşembe 20:30
SSPE Hastalığını Meclis Araştırsın!

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Meclis Araştırması istedi.

BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan aracılığıyla Meclis'e verilen araştırma önergesinde, SSPE hastalığı ve bu hastalığın altında yatan nedenlerin, hasta olan çocukların yaşadıkları sorunların, hasta olan çocukların sosyo-ekonomik durumlarının ve hastalığın önlenmesi için gerekli unsurların neler olduğunun araştırılması istendi.

'Bölge illerinde yoğunca görülmektedir'

Ayhan, önergenin gerekçelerini şöyle sıraladı: "Kızamık mikrobunun yol açtığı bir hastalık olan SSPE bölge illerinde yoğunca görülmektedir. Bu hastalığın hala devam ediyor olması, kızamık hastalığının ülkemizde halen görülüyor olması salgın özelliğinden dolayıdır. Ayrıca bu yıl Suriye'den ülkemize göç eden mülteciler sorunu kızamık hastalığını da tetiklediği düşünüldüğünde SSPE hastalığının yayılma riski de artmaktadır. Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş döneminde Urfa, Batman ve Diyarbakır illeri başta olmak üzere bölge illerinde yapılan kızamık aşılarının bu hastalığı tetiklediği ve arttığı iddiaları bölge halkı tarafından uzun süredir dile getirilmektedir."

Bu hastalığın pençesindeki çocukların tamamına yakınının dar gelirli ailelerin çocuklarından oluştuğunun altını çizen Ayhan, "Birçok ilde aileler dernek kurarak yetkililere seslerini duyurmaya çalışmaktadır. Çünkü SSPE hastalığının bakımı zor gideri oldukça fazladır. Bu durum aileleri maddi ve manevi olarak oldukça zorlamaktadır. Bu nedenle bu hastalığın altında yatan nedenlerin, hasta olan çocukların yaşadıkları sorunların, hasta olan çocukların sosyo-ekonomik durumlarının ve hastalığın önlenmesi için gerekli unsurların neler olduğunun araştırılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılması önem arz etmektedir" diye belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com