Advert
Advert
Advert

Sosyal fobi yalnızlaştırıyor!

Sosyal fobinin kişiyi yalnızlaştırdığı; akademik ve mesleki başarısızlık, alkol ve madde kötüye kullanımı, depresyon ve intihara kadar sürükleyebileceği belirtiliyor.

Sosyal fobi yalnızlaştırıyor!
Sosyal fobi yalnızlaştırıyor!

HABER MRK - Sosyal fobi, toplum içinde konuşurken ya da herhangi bir eylem yaparken kızarma, terleme, ellerin titremesi, kendini küçük düşürecek yanlış bir şey yapma korkusu olarak tanımlanıyor. Kişi bu korkunun ve belirtilerinin topluluk içinde herkes tarafından fark edileceğinden de korkarak topluluğa girmekten çeşitli bahaneler bularak kaçınıp ve strese giriyor.Kişinin zaman içerisinde bu belirtilerle yaşamaya alışabildiğini ifade eden İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Humanite Psikiyatri Tıp Merkezi Direktörü Prof. Dr. Sedat Özkan,  “Ancak bireyin hayatının değişik alanlarını kısıtlamaya başlayan belirtiler, günlük iş ve sosyal aktivitelerini engellerse tedavisi şart bir durum haline gelebilir. Yaşanan bu belirtiler kişide derin bir korku ve heyecan hali ile birlikte görülür. Korkulan durumlardan kaçınma davranışı genellikle çok belirgindir ve bazen tam bir sosyal yalnızlıkla sonuçlanabilir.”diye belirttiler.
 


Sosyal fobisi olanlar genelde aşağıdaki durumlarda belirtilerini yoğun olarak yaşarlar;
-Topluluk önünde konuşmak
-Başkalarının önünde yemek yemek-içmek
-Otorite konumundaki kişilerle temas etmek
-Misafir kabul etmek
-Başkaları ile tartışmak
-Halka açık yerlerde tuvalete girmek
-Toplulukta telefonla konuşmak
-Tanımadığı kişilerin gözlerinin içine bakmak
-İlgi odağı olmak.

“Genel olarak çekingen bir toplumuz”
Prof. Dr. Özkan, Türkiye’de tipik sosyal fobi türünde olmasa bile topluluğa girme, toplulukta konuşma, toplulukta özgürce davranabilme konularında değişik derecelerde çekingenlik oldukça sık görülen bir durum olduğunu ve bunların büyük bir kısmının klinik düzeyde bir rahatsızlık olarak ele alınamayacağını belirtti. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı