Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat SODES Nakkaş ve Hat öğretecek

SODES Nakkaş ve Hat öğretecek

Giriş Tarihi: 21 Mart 2010 Pazar 21:33
SODES Nakkaş ve Hat öğretecek

Sodes kapsamında başlatılan nakkaş ve hat sanatını öğrenmek için seçilen yaklaşık 10 ilköğretim öğrencileri çalışmalarını usta bir hat sanatçısı gibi yapmaya gayret ediyorlar. Yaklaşık iki aydır çalışmalarını sürdüren öğrenciler yaptıkları işi severek ve büyük bir zevkle yaptıklarını ifade ettiler. Sodes kapsamında başlatılan bu projenin bütün ilköğretim okulu öğrencilerine verilmesi gerektiğini belirttiler.

Sodes nakkaş ve hat sanatları kursu proje koordinatörü H. Fuat Gülgen yaptığı açıklamada; bu işin bir gönül ve yetenek işi olduğunu belirterek şunları söyledi: " sodes kapsamında yürütülen bu proje sadece Akçakale de değil bütün bölgede yapılması gereken bir meslektir. Çünkü bu meslek Erbabları Şanlıurfa da dahi bulunmamaktadır. Unutulmaya yüz tutmuş hat ve nakkaş işleme mesleğinin tekrar hayata geçirilmesi için kollarımızı sıvadık. İlk olarak sodes kapsamında ibn-i Sina ilköğretim öğrencilerinden yetenekli olan çocuklarımızla bu işe başladık. Okulumuzun çok amaçlı salonunda birçok denemeler yaptık. Daha sonra okulumuzla aynı ismi taşıyan ibn-i sina caminin hat ve nakış işlerine başladık. Yaklaşık olarak iki ayımızı aldı. Ancak bu süre çocuklarımızın eğitimini aksatmamak için uzadı; yoksa en geç bir ay içerisinde bitirebilirdik.." Dedi.

Bu çalışmanın büyük bir getirisi olduğunu belirten sodes koordinatörü H. Fuat Gülgen manevi getirisinin yanında ciddi bir maddi getirisinin de olduğunu söyledi. Gülgen sözlerini şöyle sürdürdü: " hat ve nakkaş ustalığı kolay bir iş değildir. Sabır ve sebat isteyen bir iştir. Ancak bu işi çocuk yaşta öğrenen çocuklarımız büyük bir el becerisi kazanarak hem ekonomik anlamda hem de manevi anlamda kendilerini geliştiriyorlar  dedi.                                                          

Her öğrenciye günlük 5 tl harçlık verdiklerini de belirten Gülgen; böyle bir caminin proje maliyeti işçilik ve boya dahil yaklaşık 2500 liraya mal ettiklerini belirtti. "Şayet bu işi dışarıdan bir usta tutmaya kalksanız 8000 liraya mal edersiniz." Dedi.

Coşkun atan / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

ŞANLIURFA ŞEYH MES’ÛD TEKKESİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com