Advert
Advert
Advert

Sobacılık mesleği yok olmaya doğru gidiyor

Batman'da odun ve kömür soba imalatçıları, doğalgazın yaygınlaşmasıyla sobaların eskisi gibi rağbet görmediğini belirttiler.

Sobacılık mesleği yok olmaya doğru gidiyor
Sobacılık mesleği yok olmaya doğru gidiyor

Soba imalatçıları kış için hazırlıklarını tamamlarken, Yaz’ın imal ettikleri odun ve kömür sobaları vitrinlerde müşterilerini bekliyor. Doğalgazın yaygınlaşmasıyla sobaların eskisi gibi rağbet görmediğini belirten sobacılar, sobaların genelde köyde oturanlar tarafından tercih edildiğini dile getirdi.

Sobacı esnaflarından 55 yaşındaki Cemil Akbaş, doğalgazın yaygınlaşmasıyla sobalara olan ilginin azaldığını söyleyerek, böyle devam ederse 40 yıllık mesleğini bırakacağını belirtti. 

Bu mesleği sürdürerek geçimini sağladığını belirten Akbaş, “Özellikle ilimize doğalgazın gelmesi, işlerimizin azalmasına sebep oldu. Yaz’ın imal ettiğimiz odun ve kömür sobalarını, kış aylarında satışa sunuyoruz. Batmanlı vatandaşlar odun ve kömür sobalarını eskisi gibi rağbet göstermiyor. Genelde imkânları kısıtlı olan şehir dışındaki kırsal alanda bulunan vatandaşlarımız alıyor.” dedi.

Akbaş, “Yaz’ın satışlar pek fazla olmadığı için sobaları imal edip depoluyoruz. Kış’ın ise bu sobaları sipariş üzerine şehir dışında kırsal alanlara gönderiyoruz. Kömür ve odunun bir arada yakacağı sobaları daha çok köylerde oturanlar tercih ediyor.” diye konuştu.

Böyle giderse 40 yıllık mesleğini bırakacağını ifade eden Akbaş, “Günde her şeyiyle beraber 2-3 soba üretimini yapıyorum. Ürünlerimizin ham maddesinde zam var, yoksa fiyatlarımız aynıdır. Yaklaşık beş seneden beri ürettiğimiz sobaların fiyatları 40 TL ile 100 TL arasıdır. Yıllardır yaptığım işim çok kötüye gittiğinden en fazla 2-3 sene sonra bu işi bırakırım.” ifadelerini kullandı. (M. Sait Çelik – İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle