Advert
Advert
Advert

Smart Eczane! Bu proje hastalara ilaç gibi gelecek

Türk Eczacıları Birliği tarafından başlatılan ‘Smart Eczane’ projesiyle, kronik hastalıkları bulunanlara gelişmiş danışmanlık hizmeti verilecek, hastaların ilaç takipleri yapılacak.

Smart Eczane! Bu proje hastalara ilaç gibi gelecek
Smart Eczane! Bu proje hastalara ilaç gibi gelecek admin

 – Hastalara yönelik uygulanacak olan  ‘Smart Eczane’ projesi hakkında konuşan Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Mahmut Dolap, “Bu proje Türk Eczacıları Birliği tarafından gönüllü eczacılar tarafından uygulanan bir projedir. Ancak biz Urfa’da bu projeyi daha önce düşündük.” dedi.

Türk Eczacıları Birliği tarafından başlatılan ‘Smart Eczane’ projesiyle, kronik hastalıkları bulunanlara gelişmiş danışmanlık hizmeti verilecek, hastaların ilaç takipleri yapılacak.

İlk olarak 8 pilot ilde başlatılan ‘Smart Eczane’ projesi ile gönüllü eczacılar, ilaçların yan etkileri, kullanım şekli, ilaç etkileşimleri gibi konularda hastalara bilgi verecek.  Türkiye’de önemli sayıda hasta bulunan KOAH ve astımla başlanan bu proje zamanla diğer illerede de uygulanacak.

Konu ile ilgili Urfa Star gazetesine bilgi veren Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Mahmut Dolap, “Bu proje Türk Eczacıları Birliği’nin uyguladığı bir projedir. Kronik hastalarına yönelik olan bir projedir. Bu hastalar astım hastalarıdır. Astım hastasıyla ilgili eczacı o bilgileri aldıktan sonra hastaya o ilaçların nasıl kullanılacağına dair bilgiler verir. Bu sadece astım hastalarına yönelik değil, birçok hastalığı da içinde barındıran bir projedir. Yani kronik hastalarına yönelik bir bilgilendirme projesidir.” dedi.

‘BU PROJE HASTALARA ÇOK FAYDA SAĞLAYACAK’

Bu, eczacıların daha önce de bildiği bir şeydir. Bu, daha çok hastaya fayda sağlayacak. Çünkü hasta o ilaçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak. Örneğin bir hasta düzgün bir şekilde ilaç kullanmazsa tedavi de olmaz. Hasta, yanlış ilaç kullanırsa bu zehirdir. Ancak doğru bir şekilde ilaç kullanılırsa hastaya fayda sağlayabilir. Bu proje de buna yönelik olduğu için hasta bilinçli bir şekilde ilaç kullanarak bunun faydasını görebilecek.” şeklinde konuştu.

‘BİZİM DAHA ÖNCE DE BÖYLE BİR PROJEMİZ VARDI’

“Smart Eczane projesi, Türkiye genelinde uygulanmak üzere uygulanan bir projedir. “diyen Mahmut Dolap,  “İlk olarak Ankara’da başladı. Daha sonra diğer illere de anlatılmaya başlandı. Urfa için konuşacak olusak, daha ilimizde uygulamaya geçmedi.  Bizim onlardan önce de böyle bir projemiz vardı. Bizim projemiz tematik projeydi. Devletin desteklediği bir proje. Biz bunu KOSGEB işbirliği ile yaptık. Yani ilaçlarla ve eczanelerle ilgili olan bir projemiz var. Bu projeyi de ilk olarak 70 pilot eczanede uyguladık. Daha sonra bunu yaygınlaştırmaya başladık. Yani onların bu proje için Urfa’ya gelmeleri gerekmez. Zaten bizim daha önce böyle bir projemiz vardı. Ankara’da başlayan bu projeyi kendi imkanlarıyla yaparken, biz bunu devlet destekli olarak yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Smart Eczane’ projesinin işleyişi hakkında bilgi aktaran Dolap, gelişmiş danışmanlık eğitimi alan eczacıların, ilaç ve kullanım şekline ilişkin detaylı bilgi verdiği hastanın, ilacı nasıl kullandığını ve sağlık sıkıntılarını kayıt altına alarak, ona özel bakım planı uyguladığını dile getirerek, Hastaların değerlendirildiği rapor ve testlerin olduğunu, danışman eczacıların hastaya bu yönde sorular sorduğunu ifade etti.
(Ş.URFA-RUHAAJANS)

Smart Eczane Smart Eczane projesi Smart Eczane nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle