Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Skandal savcı görevinden alındı

Skandal savcı görevinden alındı

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2010 Cuma 09:05
Skandal savcı görevinden alındı

Ergenekon ve Balyoz darbe planı iddialarıyla ilgili süren dava ve soruşturmaları takip eden gazetecilere çok sayıda dava açan savcı Pircan Barut Emre, bu görevinden alındı.

Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili haber yapan gazetecilere yüzlerce dava açan Bakırköy Basın Savcısı hakkında ilginç gelişme yaşandı.

 Emre’nin yerine yine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde görevli savcı Vahit Kayaduvar atandı. Savcı Emre hakkında Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Teftiş Kurulu’na çok sayıda şikayet dilekçesi ve ihbar maili gönderilmişti. Bakanlık bunun üzerine Emre hakkında soruşturma başlatmıştı.

BİNLERCE SORUŞTURMA VE DAVA

Geçen yıl emekli olan savcı Ali Çakır’ın yerine basın savcısı olarak atanan savcı Pircan Barut Emre, bir yılda gazetecilere binlerce dava açarak yüzlerce hapis cezası istedi. Şimdi noterlik görevinde bulunan eski Basın savcısı Ali Çakır, Ergenekon soruşturması kapsamında gazetecilere 1.566 dava açmıştı. Çakır’ın emekli olmasının ardından bu göreve atanan savcı  Emre de gideni aratmadı. Savcı Emre görevde olduğu bir yıl içinde binlerce soruşturmaya  imza attı.

Son iki yılda başta Star, Zaman, Taraf, Yenişafak ve Vakit olmak üzere birçok gazeteye açılan bu davalarda bazı rakamlar şöyle: “Star’a 1.600 soruşturma açıldı, 350 tanesi davaya dönüştü. Zaman Gazetesi hakkında bin soruşturma açıldı, 553’ü davaya dönüştü. Yenişafak Gazetesi hakkında bin soruşturma açıldı, 95’i soruşturmaya dönüştü. Vakit Gazetesi hakkında 350 soruşturma açıldı, 200 tanesi davaya dönüştü.”

SKANDAL İDDİANAMELERE İMZA ATTI

Savcı Pircan Barut Emre, HSYK eski üyesi Ali Suat Ertosun’un Vakit Gazetesi Yazarı Yener Dönmez hakkındaki suç duyurusuna açtığı davada Dönmez’i star çalışanı gibi göstermişti. İddianamede, davalara bakan Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilmişti. Yine savcı Emre, Milliyet gazetesinde “Silivri Savaşları” başlığıyla yayınlanan haber için star’a dava açmıştı. İddianamede Milliyet’in ismi ve haberinin başlığına yer veren Emre, star muhabiri Bünyamin Demirkan ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Özkan Demir’in cezalandırılmasını istemişti.

 

Kaynak: Star

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com