Advert
Advert
Advert

Siya Mem-U Zin’in 2. Bölümü Pazartesi TRT6’da

1650-1707 tarihleri arasında yaşayan Kürt şair Ahmed-i Hani'nin ünlü aşk destanı 'Mem û Zîn'den esinlenilerek televizyona uyarlanan 'Siya Mem û Zîn' (Mem-u Zin’in gölgesinde) adlı dizinin 2.bölümü 5 Mart 2012 Pazartesi Akşamı TRT 6 ekranlarında saat 20.15’de seyircisiyle buluşacak.

Siya Mem-U Zin’in 2. Bölümü Pazartesi TRT6’da
Siya Mem-U Zin’in 2. Bölümü Pazartesi TRT6’da

Ahmed-i Hani'nin kaleme aldığı efsanevi aşk hikayesi "Mem u Zin"den uyarlanan dizinin galası önceki hafta Ankara Rixos Otel’de yapılmış ve Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç, Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek, Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker’den tam not almıştı.
‘DEVLET ERKANINDAN TAM NOT ALDI’
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gala gecesinde yaptığı konuşma da, diziyle ilgili olarak, "Bu akşam TRT 6 için çekilen çok önemli bir dizinin galasındayız. TRT bu konuda çok duyarlı davrandı ve bu aşkı yaşatabilecek insanlarla güzel bir dizi çekilebilmesine vesile oldu. Artık özgürlükler Türkiye'sinde ana dilde yazılmış bir eserin dizi haline getirilmiş olmasından hepimiz kıvanç duyacağız" dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bir defa çok başarılı buldum. Mekan da çok güzel, sanatçılarımız da çok başarılı, çekimin yapıldığı yer de çok hoş. TRT 6'nın bu şaheser prodüksiyonu sanırım çok büyük beğeni kazanacak. hayırlı olsun" diye konuştu.

Bakan Eker, sözlerine Kürtçe başladı ardından Türkçe olarak devam etti. Ahmed-i Hani'nin hayatında çok önemli bir yeri olduğunu söyleyen Eker, "Mem-u Zin bir dönem gizli saklı efsanelerle anlatılırdı. Geldiğimiz nokta çok önemli bir gelişmedir" dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimsek de "Çok akıcı, çok iyi yorumlanmış ve Kürtçesi de çok nezih çok açık. Hemen hemen tamamını anladım" dedi.

‘FEODALİTENİN KISKACINDA BİR AŞK HİKAYESİ’
Malatya’nın Arapgir İlçesinde çekilen Siya Mem-u Zin feodalitenin kıskacında bir aşkın hikâyesini anlatıyor. Hani'nin 1694 yılında tamamladığı eser, adını 1450'de Cizre'de yaşanmış aşk hikâyesinin erkek kahramanı olan Mem ve onun sevgilisi olan Zîn'in isimlerinden alıyor. Hani, eserinde dönemin sosyo kültürel, siyasi ve günlük yaşamına, gelenek ve göreneklerine dair motifler de barındırıyor.
Ahmet Hani’nin ünlü eseri Mem-u Zin Kültür Bakanlığı’nın Kürtçe’den Türkçe’ye çevirtip yayınladığı ilk eser olma özelliğine de sahip.

‘DİZİ HER HAFTA PAZARTESİ AKŞAMI SEYİRCİYLE BULUŞACAK’
Yönetmenliğini Yusuf Güven’in yaptığı dizi de Cem Kurtoğlu, Süleyman Karadağ, Bilal Yörük, Yaprak Durmaz, Özlem Maden, Asuman Yolcu, Aysun Güven, Abdulkadir Kırıcı, Hakan Kara, Salim Kadıcık, Bekir Felhan, Cengiz Toprak, Sultan Demirci, Abdullah Alur, Hüseyin Yaşar, Türkan Kılıç, Evin Şahin Salgut, Gıyasettin Uçun, Mehmet Nesim Aslancı rol alıyor. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı