Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Siverekte'ki 133 kişilik sınıflar Sorunu TBMM'de

Siverekte'ki 133 kişilik sınıflar Sorunu TBMM'de

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı Çıkrık Köyü’ndeki Raif Mumcu İlköğretim Okulu’daki 133 kişilik sınıflar ile ilgili soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 14 Ocak 2013 Pazartesi 11:48
Siverekte'ki 133 kişilik sınıflar Sorunu TBMM'de

Türkiye Büyük Millet Meclisine Milli Eğitim Bakanı  Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verilen soru önergesinde;  Sınıfların mevcut sayısının düşürülmesi için bahsedilen okula ek derslikler yapılacak mıdır? Yapılacak ise inşaata ne zaman başlanacaktır? Derslik yapımı sırasında öğrencilerin eğitiminin aksamaması için ne gibi tedbirler alınacaktır? diye sordu.

Demir soru önergesinde; "Resmi rakamlara göre, derslik başına düşen öğrenci sayısının 48 olarak açıklandığı Şanlıurfa’da, Siverek ilçesine bağlı Çıkrık Köyü’ndeki Raif Mumcu İlköğretim Okulu’nun 1′inci sınıfında, bu sayı 3′e katlanmış durumdadır. 2 bin nüfuslu Çıkrık Köyü’nde taşımalı eğitim kapsamında olan, 1285 öğrencili ve 8 derslikli okulun 1-A sınıfında 133, 1-B sınıfında ise 130 öğrenci eğitim görmektedir.

Öğrenciler sıralarda 4’er veya 5′er kişi oturmaktadır. Öğrenciler mağdur, veliler ise çocuklarının sağlıklı eğitim alamaması yüzünden şikayetçidir. Konuyla ilgili olarak, kamuoyuna ve basına da yansıyan “eğitimde ayrımcılık” iddiaları da söz konusudur.

Bu bağlamda,

1- “4+4+4 eğitim sistemi kapsamında ülkenin dört bir yanına açılan yüzlerce imam hatip okulu, kapasitelerinin çok altında öğrenci ile eğitim verirken ve önemli bir bölümü boş kalırken, Şanlıurfa’da bahsedilen okulda 1. sınıf öğrencilerinin 133 kişilik sınıfta eğitim görmekte oluşunun, AKP’nin eğitim konusundaki önceliklerini ve ayrımcılığını çarpıcı biçimde gözler önüne serdiği” şeklindeki iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

2- Sınıfların mevcut sayısının düşürülmesi için bahsedilen okula ek derslikler yapılacak mıdır? Yapılacak ise inşaata ne zaman başlanacaktır? Derslik yapımı sırasında öğrencilerin eğitiminin aksamaması için ne gibi tedbirler alınacaktır?

3- Çıkrık Köyü'ne daha büyük bir okul yapılması ile ilgili olarak, Bakanlığınız bünyesinde herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa, yeni okula ne kadarlık bir bütçe ayrılacaktır? Okul inşaatına hangi tarihlerde başlanması ve tamamlanması düşünülmektedir? Yeni okul tamamlanana kadar, adı geçen okuldaki öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi ve eğitimin sağlıklı olması için, “acil olarak” nasıl bir çözüm bulunacaktır?" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

EVET İçin Kapı Kapı Dolaşıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com