Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Siverek'te Tırşı Yahni geleneği sürüyor

Siverek'te Tırşı Yahni geleneği sürüyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Gürüz Mahallesi'nde düğünlerin değişmez yemeği olan "Tırşı Yahni" geleneği mahalle sakinleri tarafından sürdürülüyor.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 14:40
Siverek'te Tırşı Yahni geleneği sürüyor

Siverek ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Gürüz Mahallesi’nde, geleneklerine sımsıkı bağlı olan Öztürk ailesi, düğünlerin değişmez yemeği olan “Tırşı Yahni” geleneğini sürdürüyor.

İnançlarından dolayı düğünlerinde davullu, zurnalı eğlencelere yer vermeyen Öztürk Ailesi, düğünlerine çevre il, ilçe ve mahallelerden katılan misafirler için soğan ve dana eti ile hazırlanan Tırşı Yahni yemeğini ikram ediyor.

Tırşı Yahni yemeğinin hazırlamasının uzun zaman aldığını belirten mahalle sakinlerinden Halil Öztürk, “Tırşı Yahni yemeği dana eti, soğan, sumak, salça, tuz, biber ve az miktarda yağ ile yapılıyor. Büyük kazanlara konulan malzemeler odun ateşi altında yaklaşık 12-13 saat pişiriliyor. Soğan acılığı, sumak ile birlikte ekşimsi bir tada dönüşüyor. Yemek kaç tabak yenilirse yenilsin insanı sonradan rahatsız etmiyor.” dedi.

Tırşı Yahni geleneğinin yüzyıllardır devam ettiğini söyleyen Sabri Öztürk ise, “Yüzyıllardır düğünlerimizde Tırşı Yahni geleneği devam ediyor. En güzel günümüzde eş dost bir araya geliyoruz. Düğünlerimize katılan bazı misafirler soğan sevmediğinden dolayı Tırşı Yahni yemeğini sevmeyebiliyor. O gibi misafirlerimiz içinde mevsimine göre kuru Fasulye veya taze fasulye gibi yemekler hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Çermik çevresinde soğan çok olduğunda dolayı Tırşı Yahni geleneğinin oluştuğunu tahmin ettiklerini ifade eden Öztürk, düğün yemeği dışında mevlit yemeklerinde de Tırşı Yahni geleneğini sürdürdüklerini söyledi.  (Abdurahman Uğurlu - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Olan yine Şanlıurfalılara oluyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com