Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Siverek'te Tarihi Gün, Milli aşireti geri dönüyor

Siverek'te Tarihi Gün, Milli aşireti geri dönüyor

Yaklaşık 35 yıl önce siyasi olaylardan dolayı Ülkeyi terk eden Milli Aşiretinin İleri gelenlerinden Mehmet Milli ve ailesi geri dönüyor.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2012 Cumartesi 10:55
Siverek'te Tarihi Gün, Milli aşireti geri dönüyor

Milli ailesi yıllar sonra doğdukları köye gelecekler. Bu tarihi gün için Bakan Çelik, Milletvekili Gülpınar, Vali Güvenç ve il Başkanı Eğilmez'in büyük katkıları oldu.

Şanlıurfa'nın Siverek İlçe tarihi bir güne tanıklık edecek. 1978 yılında PKK olaylarının yaşandığı ilk yıllarda  Siyasi sığınmacı olarak önce Suriye, ardından İsveç'e sığınan ve yaklaşık 30 yıl bu ülkede yaşayan Milli Aşiretinin ileri gelenlerinden Mehmet Milli ve ailesi, Devlet yetkililerinin varlığı ile doğdukları topraklara geri dönüyorlar.

 

Türkiye'de iç karışıklığın en süt seviye çıktıüı ve adeta Devletin yetkisinin olmadığı günlerde yurt dışına kaçan binlerce  aileden birisi olan Milli Ailesi, bugün Devletin varlığı ile doğdukları topraklara geri dönüyorlar. Siverek ilçesine bağlı Tutumlu köyü, pazartesi günü tarihi bir günü yaşayacak .

 

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Vali  Celalettin Güvenç , Ak Parti Şanlıurfa il Başkanı Yusuf Eğilmez'in uzun süredir göstermiş oldukları gayretler sonucu işgal altındaki Tutumlu köyü  hak sahibi olan Milli ailesine teslim edildi. Milli ailesi ile Karakaya ailesi arasında sağlanan barış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'te katılacak.

 

Ak Parti Hükümetinin Kürt açılımı projesinden sonra Türkiye'ye dönüş kararı alan Milli ailesi, köylerine yerleşen ve topraklarını işleten ailelerin çıkması için uzun süre mücadele veriyorlardı. Devlet yetkililerinin tarafları ikna etmesi sonucu Siverek ilçesinde bir ilk gerçekleşiyor. Tutumlu köyü Pazartesi gününden itibaren asıl hak sahibi olan Milli ailesine teslim edilecek...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da Yeni Anayasa Bilgilendirme Toplantısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com