Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Siverek'te 5 bin madde bağımlısı var

Siverek'te 5 bin madde bağımlısı var

Beşir-Der Siverek temsilciliğinin yaptığı araştırmaya göre ilçede 5 bin madde bağımlısının bulunduğu tespit edildi.

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2014 Cumartesi 07:02
Siverek'te 5 bin madde bağımlısı var

Türkiye genelinde madde bağımlılığı ile yaptığı mücadele ile tanınan Beşir-Der’in Siverek’te yaptığı araştırmaya göre ilçede 5 bin madde bağımlısının tespit edildiği belirtildi.


Metruk bina, okul bahçeleri ve şehrin etrafındaki bağların, madde bağımlılarının mekânı haline geldiğini söyleyen Beşir Derneği Siverek Temsilcisi Ahmet Koşak, olayın çok ciddi boyutlara ulaştığını kaydetti.

 

Hiçbir ailenin çocuklarını madde bağımlısı olarak kabul etmediğini söyleyen Koşak, “ Resmi olarak Siverek’te kayıtlı 30 tane madde bağımlısı var. Beşir Derneği olarak yaptığımız araştırmalarda Siverek’te 5 binin üzerinde madde bağımlısı olduğunu tespit ettik. İşin kötü tarafı, hiçbir aile çocuklarının madde bağımlısı olduğunu kabul etmiyor. Bu da çözüm noktasında işimizi zorlaştırıyor. Bize başvuruda bulunan madde bağımlılarını merkezimizde tedavi ediyoruz.” dedi.


Metruk binalar madde bağımlılarının yuvası oldu

Siverek Hasan Çelebi Mahallesinde,  zabıta müdürlüğünün yanında bulunan metruk bina, madde bağımlılarının mekânı oldu. Madde bağımlılarının son günlerde gece – gündüz bu metruk binayı kullandıklarını söyleyen mahalle sakinleri, belediye tarafından yıkıldıktan sonra etrafı briketlerle çevrilen metruk binada gerekli önlemlerin alınmasını istedi.


Mahalle sakinlerinden S.Ö. , bazen  akşamları geç saatlere kadar madde bağımlılarının bu metruk binayı kullandıklarını söyleyerek, “ Yazıktır bu gençlerimize. Zabıta Müdürlüğünün yanı başındaki, metruk binada, gençlerimiz bir gül gibi soluyor. Madde bağımlılığının önüne geçilmesi için somut adımlar atılmasını bekliyoruz” dedi.

 

Zabıta Müdürlüğünün yanı başındaki metruk binadaki, madde bağımlılarına kimsenin müdahale etmediğini söyleyen S.Ö.,  madde kullanımı, zabıtanın görev ve yetkileri dışında olsa bile, zabıtanın insani olarak bu tür olayları polise bildirmesi gerektiğini söyledi.


Polisin  de madde bağımlılarına geç müdahale ettiğini söyleyen S.Ö, “ Bugün siz  de gördünüz, polise haber vermemizden 20 dakika sonra polis olay yerine geldi. Polisin madde bağımlıları hakkında ne yaptığını da bilemiyoruz. Belki bir süre nezarette tutarak serbest bırakıyor. Bizim istediğimiz acil olarak madde bağımlılarının tedavi altına alınmasıdır.” dedi.

 

“Metruk binanın yıkılmasını turizm bakanlığı engelledi”


Siverek Belediyesi tarafından Hasan Çelebi Camii önünde yapılan çevre çalışmasından dolayı birçok metruk evin yıkıldığını söyleyen Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Baydilli, adı geçen metruk binanın yıkılmasının Turizm Bakanlığı tarafından engellendiğini söyledi. Baydilli, “Hasan Çelebi Cami önündeki metruk binalar madde bağımlılarının yuvası haline gelmişti. Biz  de Siverek Belediyesi olarak cami etrafındaki metruk binaları yıkma kararı aldık. Çalışmalarımız devan ederken, tarihi dokuya zarar geliyor gerekçesiyle Turizm Bakanlığı tarafından çalışmalarımız engellendi. Biz de yıkımını durdurduğumuz metruk binanın çevresini briketlerle kapattık. Buna rağmen madde bağımlılarının bu binayı kullanması düşündürücüdür” şeklinde konuştu. (Haber Abdurahman Uğurlu-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akıl almaz Oran: yüzde 66’sı FETÖ’cü çıktı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com